Prapaskenat e takimit Putin-Edogan, media greke: Lideri rus kërkon dëshpërimisht një litar shpëtimi!

prapaskenat e takimit putin edogan media greke lideri rus kerkon deshperimisht nje litar shpetimi
prapaskenat e takimit putin edogan media greke lideri rus kerkon deshperimisht nje litar shpetimi

Media greke protothema.gr i kushtuar një artikull situatës në Ukrainë dhe marrëdhënieve Putin-Erdogan.

“Një marrëveshje e favorshme për shndërrimin e Turqisë në një qendër të ndërmjetme për furnizimin me gaz natyror rus për vendet e treta, kryesisht evropiane, ishte kërkesa kryesore në takimin e djeshëm mes presidentit rus, Vladimir Putin  dhe homologut të tij turk, Rexhep Tajip Erdogan . Dy liderët janë takuar të paktën tre herë në tremujorin e fundit, ku kanë folur rregullisht me telefon dhe kanë shkëmbyer urime, si së fundmi me rastin e ditëlindjes së të fortit të Kremlinit”, kështu e nis artikullin media greke.

Ndërsa më tej vijon: “Pjesa sociale e çështjes, e cila gjithashtu pasqyron marrëdhëniet ndërpersonale Erdogan-Putin, do të ishte krejtësisht legjitime dhe kryesisht indiferente ndaj Perëndimit, nëse Turqia për dekada nuk ishte një shtet anëtar i NATO-s dhe një krah kyç i krahut të saj juglindor.

Kjo shpjegon pakënaqësinë në rritje nga ana e Uashingtonit dhe Brukselit ndaj përqafimit Moskë-Ankara, me fuqitë perëndimore që kohët e fundit intensifikuan mesazhet e tyre për Turqinë për të… larguar Rusinë.

“Pavarësisht shqetësimit perëndimor, Ankaraja vazhdon të luajë rolin e një vëzhguesi neutral në luftën e Ukrainës edhe pse thirrjet e partnerëve dhe aleatëve evropianë rriten gjithnjë e më shumë, duke i bërë me dije Turqisë që të rreshtohet me qëndrimin e NATO-s kundër Rusisë. Përkundrazi, presidenti rus Vladimir Putin po kërkon dëshpërimisht një litar shpëtimi për legjitimimin ndërkombëtar të luftës ushtarake dhe energjetike që ai ka nisur në Ukrainë, me Ankaranë që fantazon si një rezervë ari .për zbatimin e planeve të tij. Kjo, sepse Putin, në një rast të tillë, do të ketë akses të drejtpërdrejtë në një vend anëtar të NATO-s, duke ndërhyrë nën tokë dhe në masën që mundet në agjendën aktuale të Atlantikut të Veriut, duke siguruar në të njëjtën kohë akses automatik në Evropë, me me të cilën Turqia kufizohet në jug. Nga ky këndvështrim, shfaqja e Turqisë si një qendër e ndërmjetme midis Rusisë dhe Evropës do ta bëjë më të lehtë për Moskën t’i shpëtojë fushës së sanksioneve, efektet e të cilave kanë filluar të ndjehen jashtëzakonisht në Rusi”, 

Prandaj, gjatë takimit të tyre dje në Astana, presidenti rus thuhet se i propozoi zotit Erdogan krijimin e një tregu të shkëmbimit të gazit në Turqi për të vendosur çmimet.”Ne mund të mendojmë për ndërtimin e një gazsjellësi tjetër dhe krijimin e një qendre gazi në Turqi për t’ua shitur vendeve të treta, veçanërisht Evropës ,” tha Vladimir Putin në një përpjekje për të kapërcyer pengesën e sanksioneve.

Krahas pasojave ekonomike për Rusinë, krijimi i qendrës ruse do të shoqërohet, sipas vlerësimeve të analistëve, nga stimulimi i komponimeve të likuiditetit në ekonominë turke, e cila po bëhet me shpejtësi një partner kryesor tregtar i Moskës, si dhe një vlerë e vlefshme aleat politik.

Gjendja e ekonomisë turke, si dhe shpenzimet e mëdha parazgjedhore të Presidentit turk zbutin çdo kundërshtim të mundshëm, aq më tepër kur marrëveshja do t’i hapë derën Turqisë për një sërë kompanish ruse, të cilat do të jenë aktive në vendi fqinj, në një model tregtimi trekëndor, vetëm për t’i shpëtuar kthetrave të kufizimeve.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts