Prej 29 ditësh të humbur në det, shpëtohen dy persona

14:30 09/10/2021

Dy burra nga Ishujt Solomon, të cilët kaluan 29 ditë të humbur në det pasi gjurmuesi i tyre GPS ndaloi së punuari, u shpëtuan në brigjet e Papua Guinesë së Re, 400 kilometra larg nga vendi ku filloi udhëtimi i tyre.

Livae Nanjikana dhe Junior Qoloni u nisën nga Mono Island, në provincën Perëndimore, Ishujt Solomon, në mëngjesin e 3 Shtatorit me një varkë të vogël. Dyshja planifikoi të udhëtonte 200 km në jug për në qytetin Noro në New Georgia Island, duke përdorur bregun perëndimor të ishullit Vella Lavella dhe Gizo Island në të majtë të tyre si udhëzues.

Por edhe për detarët me përvojë, siç është Nanjikana, Deti Solomon, që ndan Ishujt Solomon nga Papua Guinea e Re, është shumë i ashpër dhe i paparashikueshëm.Vetëm pak orë në udhëtimin e tyre, ata hasën shi dhe erëra të forta, gjë që e bëri të vështirë të shihnin vijën bregdetare që duhej të ndiqnin.

“Ne nuk mund të shihnim se ku po shkonim dhe kështu vendosëm të ndalonim motorin dhe të prisnim, për të kursyer karburant. Ne nuk e dinim se ku ishim, por nuk prisnim të ishim në një vend tjetër,” tha Nanjikana.

Burrat ishin aq të dobët saqë kur mbërritën në qytetin Pomio më 2 Tetor u dërguan nga barka në një shtëpi aty pranë. Që atëherë janë vizituar në një klinikë shëndetësore lokale dhe tani po qëndrojnë në Pomio.

Sipas The Guardian, Nanjikana tha se ai ka hequr disa gjëra pozitive nga përvoja, të tilla si një shkëputje nga kaosi i një pandemie globale.

“Nuk e kisha idenë se çfarë po ndodhte ndërsa isha atje. Unë nuk kam dëgjuar për Covid ose asgjë tjetër,” tha ai. “Mezi pres të kthehem në shtëpi, por mendoj se ishte një pushim i bukur nga gjithçka.”

Vetëm javë më parë, një varkë tjetër u zhduk në brigjet e Bougainville me 13 pasagjerë në bord, duke përfunduar 50 km në veri të destinacionit të saj 36 orë më vonë. Shefi i policisë në Bougainville, Francis Tokura, ka thënë që atëherë qeveria po shqyrton kufizimin e udhëtimit me varka gjatë motit të të keq./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.