Prekëse, 3-vjeçari vdes gjatë një kontrolli rutinë tek dentisti

12:03 13/07/2021

Një djalë tre vjeç në Kansas ka vdekur gjatë një kontrolli rutinë tek dentisti, ka deklaruar departamenti i policisë Wichita.

Abiel Valenzuela Zapata u dërgua në Stomatologjinë e Tiny Teeth Pediatrics në Wichita nga nëna e tij pasi zhvilloi një infeksion të mishit të dhëmbëve.

Vogëlushi ishte mirë për rreth 30 minuta nën qetësim para se faqja e tij të fillonte të fryhej dhe pulsi i tij filloi të ngadalësohej ndërsa mjeku punonte në nofullën e tij të poshtme, tha anesteziologu në raport, sipas KSNW.

Avokati i klinikës dentare lëshoi ​​një deklaratë, duke thënë se Stomatologjia Pediatrike e Dhëmbëve është shkatërruar nga vdekja e djalit dhe se kurrë nuk janë përballur me një incident të tillë më parë.

“Ne jemi duke u lutur për familjen gjatë kësaj kohe dhe kërkojmë që edhe komuniteti ta bëjë këtë. Ashtu si familja e Abiel, edhe ne duam të kuptojmë se si mund të ketë ndodhur kjo ngjarje tragjike. Në punën tonë të përditshme nuk ka ndodhur kurrë një incident i tillë”, është shprehur ndër të tjera avokati i klinikës.

Abiel për 1 muaj do mbushte 4 vjeç dhe nëna e tij tha se ai qau para operacionit pasi ishte i frikësuar nga gjëlpëra. Kur rrahjet e zemrës së Abiel filluan të ulen, u thirr 911. Ai më pas u dërgua me urgjencë në spitalin Wichita ku u njoftua i vdekur.

“Ne nuk prisnim të dilnim nga atje pa një fëmijë”, tha zonja Valenzuela.

Oficeri i policisë Trevor Macy i tha KSN në një deklaratë se asnjë hetim penal nuk është hapur për momentin. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.