Premier Liga “shpërblen” tifozët pas 37 vitesh pritje, policia del kundër vendimit të fundit

Qeveria Angleze ka vendosur të rikthejë përdorimin e pijeve alkoolike në stadium pas një ndalimi të tyre më ligj që vazhdonte në fuqi që nga viti 1985.

52524

Sipas raportimeve të fundit nga media britanike, federata e kishte marrë këtë hap të madh pas një studimi të kryer në të cilin tregohej se ky ndalim i klubeve për tifozët i kushtonte atyre mesatarisht 30 milionë euro në sezon.

Ky vendim shihet si një formë stimuluese ndaj klubeve duke i lejuar atyre të arkëtojnë sa më shumë, me projektin që pritet të startojë që nga sezoni i ardhshëm.

Policia Britanike ka dal hapur kundër këtij vendimi duke theksuar se rikthimi i alkoolit në stadiume  do të rriste rastet e agresionit dhe dhunës në stadiume duke përkeqësuar situatën mes tifozëve.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com