Premtimi i Macron: Kemi nevojë për t’u vaksinuar sa më shpejt, do ndihmoj Afrikën me vaksina

Emanuel Macron, presidenti i Francës ka premtuar se do të sigurojë vaksina për Afrikën. Këshu deklaroi sot në një konferencë të përbashkët me presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa, zhvilluar në Pretoria.

Sipas tij Afrika përbën rreth 20% të nevojës botërore për vaksina.

“Në këtë takim diskutuam për një strategji që do të ndihmonte industritë e vaksinave të prodhonin sa më shpejt doza kundër Covid. Ne kemi nevojë për t’u vaksinuar sa më shpejt të jetë e mundur dhe kjo duhet të bëhet në të gjithë botën”, ka thënë Macron.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *