Presidencialet 2024 në SHBA/ Mblidhen 77 milionë dollarë për fushatën e Biden, si renditen dy rivalët republikanë

UASHINGTON

Ekipi i rizgjedhjes së presidentit amerikan Joe Biden në vitin 2024 tha të premten se ai dhe Partia e tij Demokratike mblodhën 72 milionë dollarë gjatë tremujorit të parë që nga fillimi i fushatës, duke i dhënë fuqi zjarri përpjekjeve të tij për të kërkuar një mandat të dytë.

Biden, i cili nisi fushatën e tij më 25 prill, kishte 77 milionë dollarë para në fund të qershorit në disa entitete të lidhura për mbledhjen e fondeve dhe Partisë Demokratike.

Këto fonde i japin atij aftësinë për të shtyrë reklamat në shtetet me konkurrencë politike dhe të fillojë të ndërtojë një ekip fushate përpara asaj që mund të jetë më shumë se një fushatë prej 1 miliard dollarësh dhe gara më e shtrenjtë në histori.

Kandidati kryesor republikan, ish-presidenti Donald Trump, mblodhi më shumë se 35 milionë dollarë gjatë periudhës prill-qershor, tha një zyrtar i fushatës. Guvernatori i Floridës dhe kandidati republikan presidencial Ron DeSantis mblodhi 20 milionë dollarë në të njëjtën periudhë, tha fushata e tij.

Biden nuk pritet të përballet me një sfidë serioze për emërimin e partisë së tij dhe aleatët e tij drejtojnë operacionet e Komitetit Kombëtar Demokratik. Ndërkohë, republikanët po shpenzojnë një pjesë të fondeve të fushatës së tyre për luftën kundër njëri-tjetrit.

Shifrat e vëzhguara nga afër të mbledhjes së fondeve të Bidenit shihen si një provë entuziazmi si mes donatorëve bazë dhe të pasur për Biden, 80 vjeç, i cili luftoi dyshimet për moshën e tij në vendimin për të kërkuar një mandat tjetër katërvjeçar në 2024. Biden mundi Trump në zgjedhjet e 2020.

Shifrat e tij krahasohen me 105 milionë dollarë të mbledhura nga presidenti i atëhershëm Trump dhe Komiteti Kombëtar Republikan në tremujorin e dytë të 2019, si dhe 86 milionë dollarë të mbledhura nga Presidenti Barack Obama dhe DNC në 2011.

Trump nisi fushatën e tij në qershor të atij viti, por kishte filluar të mblidhte para, ndërsa Obama nisi fushatën e tij më 4 prill. Kjo do të thoshte se Obama kishte më shumë kohë se Biden për të mbledhur para për tremujorin, megjithëse kishte kufij më të ulët në atë që donatorët lejoheshin të kontribuonin sipas ligjit të asaj kohe.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts