Presidentët e Ukrainës dhe Kosta Rikës diskutojnë krijimin e një gjykate ndërkombëtare për Rusinë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe homologu i tij nga Kosta Rika, Rodrigo Chaves Robles, diskutuan për situatën në rajonin Kherson pas shkatërrimit të hidrocentralit të Kakhovka nga Rusia dhe perspektivat për krijimin e një gjykate ndërkombëtare për Rusinë.

“Kam pasur një telefonatë me Presidentin e Kosta Rikës Rodrigo Chaves Robles. I tregova për situatën e krijuar si rezultat i shkatërrimit nga rusët të digës së HEC Kakhovka në rajonin Kherson. Është e rëndësishme të sillni agresorin në drejtësi”, tha Zelensky.

Ai falënderoi presidentin e Kosta Rikës për mbështetjen e vazhdueshme të vendit të tij për Ukrainën në platformat ndërkombëtare dhe vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë

Zelensky vuri në dukje gjithashtu udhëheqjen rajonale të Kosta Rikës në punën e koalicionit për të krijuar një gjykatë speciale ndërkombëtare për krimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

Ai falënderoi gjithashtu Kosta Rikën për mbështetjen e rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së mbi Formulën e Paqes të Ukrainës dhe ftoi Kosta Rikën të bashkohet me zbatimin e saj.

Të dy diskutuan mundësinë e organizimit të një samiti Ukrainë-Amerika Latine dhe koordinuan qëndrimet e tyre përpara ngjarjeve të ardhshme ndërkombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts