Presidentët rusë dhe iranianë zotohen të forcojnë lidhjet dypalëshe

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti iranian Ebrahim Raisi shprehën të mërkurën gatishmërinë e përbashkët për të forcuar vazhdimisht marrëdhëniet dypalëshe, duke përfshirë zbatimin e projekteve të përbashkëta ekonomike dhe tregtare.

Putin dhe Raisi diskutuan bashkëpunimin dypalësh dhe vlerësuan nivelin aktual të marrëdhënieve ruso-iraniane gjatë një bisede telefonike, tha Kremlini në një deklaratë për shtyp.

Duke marrë parasysh situatën në lidhje me programin bërthamor të Iranit, presidentët vunë në dukje nevojën për të vazhduar përpjekjet diplomatike për të arritur një marrëveshje përfundimtare që do të siguronte ruajtjen dhe zbatimin e plotë të marrëveshjes bërthamore të Iranit dhe Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com