Presidenti Biden bisedon me kryeministrin britanik për Afganistanin

Presidenti Joe Biden ka folur me kryeministrin britanik Boris Johnson për situatën në Afganistan, duke shënuar thirrjen e tij të parë me një udhëheqës tjetër botëror që kur talebanët morën kontrollin e vendit të dielën.

ShtĂ«pia e BardhĂ« tha se gjatĂ« bisedĂ«s tĂ« sĂ« hĂ«nĂ«s udhĂ«heqĂ«sit Biden dhe Johnson “vlerĂ«suan trimĂ«rinĂ« dhe profesionalizmin e personelit tĂ« tyre ushtarak dhe civil” tĂ« cilĂ«t po punojnĂ« pĂ«r tĂ« evakuuar qytetarĂ«t dhe aleatĂ«t e vendeve tĂ« tyre nga Afganistani.

Shtëpia e Bardhë tha se udhëheqësit ranë dakord mbi nevojën për një koordinim të ngushtë me aleatët në lidhje me të ardhmen e ndihmës dhe mbështetjes për Afganistanin tani që talebanët janë në krye.

Kryeministri Johnson mban presidencën e G-7ës dhe Shtëpia e Bardhë thotë se ai do të thërrasë një takim virtual të grupit javën e ardhshme për të diskutuar rrugën përpara në Afganistan.//VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *