Presidenti Biden ka biseduar me kryeministrin britanik për Afganistanin

CARBIS BAY, ENGLAND – JUNE 10: Britain’s Prime Minister Boris Johnson speaks with U.S. President Joe Biden during their meeting, ahead of the G7 summit, at Carbis Bay Hotel, on June 10, 2021 near St Ives, England. UK Prime Minister, Boris Johnson, will host leaders from the USA, Japan, Germany, France, Italy and Canada at the G7 Summit that begins on Friday, June 11 2021. (Photo by Toby Melville – WPA Pool/Getty Images)

14:50 18/08/2021

Ata do të mbajnë një takim virtual të udhëheqësve të G7 javën që vjen

Presidenti amerikan Joe Biden ka diskutuar  me kryeministrin britanik Boris Johnson mbi situatĂ«n nĂ« Afganistan dhe ata ranĂ« dakord tĂ« mbajnĂ« njĂ« takim virtual tĂ« udhĂ«heqĂ«sve tĂ« G7 gjatĂ« javĂ«s sĂ« ardhshme pĂ«r tĂ« diskutuar njĂ« strategji dhe qasje tĂ« pĂ«rbashkĂ«t.

TĂ« dy udhĂ«heqĂ«sit  ranĂ« dakord mbi nevojĂ«n pĂ«r njĂ« koordinim tĂ« ngushtĂ« me aleatĂ«t nĂ« lidhje me tĂ« ardhmen e Afganistanit tani qĂ« talebanĂ«t janĂ« nĂ« krye.

Biden dhe Johnson vlerësuan trimërinë dhe profesionalizmin e personelit të tyre ushtarak dhe civil të cilët po punojnë për të evakuuar qytetarët dhe aleatët e vendeve të tyre nga Afganistani.

NjĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s pranĂ« qeverisĂ« britanike  tha se Johnson theksoi rĂ«ndĂ«sinĂ« e faktit pĂ«r tĂ« mos humbur  sukseset e arritura  nĂ« Afganistan gjatĂ« 20 viteve tĂ« fundit si dhe  mbrojtjes sĂ« vetes nga çdo kĂ«rcĂ«nim i shfaqur nga terrorizmi.

Vendimi i Presidentit amerikan Joe Biden pĂ«r t’iu pĂ«rmbajtur marrĂ«veshjes sĂ« tĂ«rheqjes sĂ« trupave tĂ« arritur nga paraardhĂ«si i tij republikan Donald Trump ka ngjallur kritika tĂ« gjera nĂ« vend dhe midis aleatĂ«ve amerikanĂ«.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *