Presidenti brazilian Jair Bolsonaro vendos të mos vaksinohet kundër Covid-19

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro ka konfirmuar se nuk do të vaksinohet kundër Covid-19, pasi kishte thënë më parë se do të ishte “braziliani i fundit” për ta bërë këtë.

Udhëheqësi i së djathtës ekstreme ka krijuar polemika mbi trajtimin e tij të pandemisë së koronavirusit dhe për fillimin e nënvlerësimit të seriozitetit të virusit.

“Kam vendosur të mos vaksinohem. Po shikoj studime të reja, tashmë kam imunizimin më të lartë, pse do të vaksinohesha?” 66-vjeçari tha të martën vonë në një intervistë për radio Jovem Pan.

Një skeptik i koronavirusit, Bolsonaro më parë pretendoi se vaksina Pfizer mund t’i kthente njerëzit në krokodilë për shkak të efekteve dytësore.

Që nga kontraktimi i Covid-19 në korrik 2020, Bolsonaro ka pretenduar vazhdimisht se testet kanë treguar se ai ka një numër të madh të antitrupave për të luftuar virusin dhe kështu nuk ka nevojë të vaksinohet, diçka që ekspertët e kundërshtojnë.

“Për mua, liria vjen para gjithçkaje tjetër. Nëse një qytetar nuk dëshiron të vaksinohet, kjo është e drejta e tij,” tha Bolsonaro për Jovem Pan.

Pothuajse 100 milionë nga 213 milionë banorët e Brazilit janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19, ndërsa 50 milionë të tjerë kanë marrë vetëm një dozë.

Javën e kaluar, vendi tejkaloi 600,000 vdekje nga Covid-19, dhe renditet në vendin e dytë në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Refuzimi i Bolsonaros për t’u vaksinuar ka shkaktuar gjithashtu kritika nga jashtë, veçanërisht në shtator kur ai udhëtoi në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së.

Ndërsa ishte atje, ai u fotografua duke qëndruar në një rrugë duke ngrënë pica, diçka që shtypi brazilian i atribuoi pamundësisë së tij për të hyrë në restorante për shkak të mosvaksinimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *