Presidenti francez Emmanuel Macron: Ukraina nuk do të pushtohet

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se “Ukraina nuk do të pushtohet” pas takimit të tij me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin polak Andrzej Duda.

“Lufta e agresionit e udhëhequr nga Rusia është tashmë një dështim strategjik dhe gjeopolitik për vendin,” shtoi ai gjatë një konference për shtyp në Paris.

“Ne do të sigurojmë që Rusia të mos dalë fitimtare dhe gjithashtu do të parandalojmë tërheqjen e saj nga kjo luftë”, u zotua Macron.

Udhëheqësit u mblodhën për të gjetur një konsensus të përbashkët përpara një samiti të ardhshëm të NATO-s që do të zhvillohet në kryeqytetin e Lituanisë Vilnius më 11-12 korrik.

“Situata në Ukrainë na kërkon të vazhdojmë bashkëpunimin e ngushtë”, shtoi ai.

Gjatë një konference të sigurisë në Bratislavë, Sllovaki, në maj, Macron u kërkoi vendeve perëndimore që t’i ofrojnë Ukrainës garanci “të forta, konkrete dhe të prekshme” të sigurisë dhe gjithashtu t’i ofrojnë vendit “një rrugë drejt anëtarësimit (NATO)”.

Megjithatë, vendet e NATO-s kanë mendime të ndryshme se si të reagojnë ndaj kërkesës së Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts