Presidenti francez iu kërkon të rinjve të vaksinohen, por vëmendjen e merr bluza e tij. Loja me buf si logo, frymëzon teori konspirative, a ka mesazhe sekrete?

Ishte një zog, një mesazh sekret apo një shenjë e fshehtë? Apo ishte thjesht një logo e një bufi në një bluzë?

Disa orë pas përpjekjes së Emmanuel Macron për të bindur të rinjtë francezë të vaksinohen të hënën, zhurma në të gjithë vendin ishte më pak për Covid-19 dhe më shumë rreth simboleve misterioze të veshjeve.

Presidenti kishte ndërruar kostumin gri të markës, këmishën e bardhë dhe kravatën, për pamjen moderne me një bluze të zezë me mëngë të shkurtra për paraqitjen e tij në pyetje dhe përgjigjet në TikTok.

Fatkeqësisht, vërshimi i mëvonshëm i spekulimeve dhe teorive konspirative sugjeroi që disa i dhanë më shumë vëmendje logos së bufit të bardhë në bluzë sesa mesazhit të Macron, shkruan The Guardian.

Çfarë do të thoshte logoja e bufit e përbërë nga forma gjeometrike? A kishte një mesazh subliminal për zgjedhjen e veshjes? A po përcillte ekipi i marrëdhënieve me publikun në Elysée një mesazh të fshehtë për sytë e mprehtë? A ishte presidenti pjesë e një kabali sekret?

Ivan
Ivan

Një teori fillestare sugjeroi se ishte logoja e Klubit Bohemian, një grup politik i krijuar në Kaliforni në 1872 dhe i emëruar pas asaj që amerikanët e panë si lëvizja bohemike evropiane e bukur, një kundërkulturë e borgjezisë. Sot është një klub ekskluzivisht mashkullor i përbërë nga biznesmenë dhe politikanë nga SHBA-ja, Evropa dhe Azia. Por ndërsa Klubi Bohemian ka një logo bufi, nuk është e njëjtë me atë në bluzën e presidentit dhe shoqërohet me shkronjat e kuqe Para Krishtit.

Për të shtuar konfuzionin e konspiracionit, ka dy fjalë në frëngjisht të përkthyera si “buf” në anglisht: hibou (që do të thotë një buf me pupla veshi) dhe chouette (një buf pa pupla). Hibou është një shenjë e fatit të keq ose, për romakët, lajmëtari i vdekjes, që përfaqëson magjinë e zezë në rastin më të keq dhe një simbol të trishtimit, vetmisë dhe melankolisë në rastin më të mirë. Chouette, në të kundërt, është një shërbëtor i perëndeshës greke Athena, një udhëzues shpirtëror në kulturën keltike, dhe gjithashtu një term në frëngjisht që do të thotë “super”.

“Le Figaro” tha se pamja e presidentit ishte “e matur, e drejtpërdrejtë, e qetë dhe mbi të gjitha miqësore”, duke u kujtuar lexuesve sfidën e tij në YouTube me yjet e njohur francezë Mcfly dhe Carlito në maj.

Nuk ka asnjë përgjigje zyrtare nga Elysée për pyetjet në lidhje me bluzën.

Sidoqoftë, meqë kapitalizmi i pëlqen konspiracionet, një bluzë e ngjashme shitej në internet si “T-shirt Macron Tik-Tok” për 19,99 €.

Por më shumë fitoi vëmendje bluza e tij me simbolin misterioz sesa fjalimi për rëndësinë e vaksinimit kundër koronavirusit.

Kësaj radhe ai kishte zëvendësuar kostumin, këmishën e bardhë dhe kravatën me një bluzë të zezë pa mëngë. E pikërisht përzgjedhja e tij nxiti spekulime dhe teori të ndryshme konspirative.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *