Presidenti i Brazilit i quan “tiranë” guvernatorët

23:59 22/03/2021

Masat e marra në vend për shkak të kolapsit shëndetësor janë kritikuar nga Jair Bolsonaro

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro i ka përshkruar guvernatorët dhe kryetarët e bashkive “tiranë” që kanë vendosur bllokime për të përmbajtur shpërthimin e koronavirusit.

Duke iu drejtuar mbështetësve në festimet në Brasilia, ai tha se qeveria e tij kishte bërë gjithçka që mundej dhe tani ishte koha për të rihapur ekonominë.

Javën e kaluar, instituti kryesor shëndetësor i vendit Fiocruz paralajmëroi një kolaps historik të shërbimit shëndetësor të Brazilit.

Bolsonaro ka kundërshtuar vazhdimisht masat e karantinës, duke argumentuar se dëmi kolateral i ekonomisë do të ishte më i keq se efektet e vetë virusit. Trajtimi i shpërthimit nga Bolsonaro ka shkaktuar kritika të gjera si brenda ashtu edhe jashtë vendit.

Brazili ka qenë duke luftuar me shtrirjen e programit të vaksinimit në të gjithë vendin e gjerë. Deri më tani, vendi ka përdorur vaksinën Oxford-AstraZeneca dhe CoronaVac të Kinës ku të dyja kërkojnë dy doza.

Qeveria ka porositur gjithashtu vaksinat Pfizer-BioNTech, Johnson & Johnson dhe Sputnik V.

Brazili ka numrin e dytë më të lartë në botë të vdekjeve të lidhura me Covid pas SHBA.

Më shumë se 294,000 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë, me gati 12 milionë infeksione të konfirmuara, sipas Universitetit Johns Hopkins të Amerikës.

Më shumë se 2,200 njerëz mesatarisht po vdesin nga Covid në Brazil çdo ditë. Rritja e fundit në raste i është atribuar përhapjes së varianteve shumë ngjitëse të virusit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.