Presidenti i Filipineve kërkoi nga Kina të marrë mbrapsht vaksinat e dhuruara

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, i ka kërkuar Kinës që të marrë mbrapsht 1.000 doza të vaksinës së koronavirusit të ri (COVID-19) Sinofarm të dhuruar më parë.

Sipas lajmit të BBC-së, presidenti Duterte, i cili ka qenë cak i kritikave për përdorimin e vaksinës Sinopharm para se të lëshohej autorizimi i përdorimit, ka vendosur të kthejë mbrapsht vaksinat e dhuruara.

Duterte pranoi kritikat në lidhje me rrezikun e përdorimit të vaksinës para lëshimit të lejes dhe tha se i vinte keq për këto zhvillime.

Ai theksoi se e mori vaksinën me nxitjen e një mjeku, duke shtuar se është e nevojshme të vëzhgohen rastet e përdorimit të vaksinës Sinopharm përmes arsyeve të përdorimit.

Mediat lokale raportojnë se pas vaksinimit më 4 maj, Duterte deklaroi “se marrja e vaksinës pa leje është e rrezikshme dhe paralajmëroi popullatën e Filipineve që të mos e ndjekin atë”.

Në Filipine, vaksinat AstraZeneca dhe vaksina kineze Sinovac janë licencuar për përdorim.

Në 24 orët e fundit, 6.637 raste të reja të infeksionit u regjistruan në Filipine, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 1.080.172, ndërsa me 191 vdekjet e fundit, numri i përgjithshëm i vdekjeve ka shkuar në 17.991.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *