Presidenti i Iranit: Izraeli po kryen ‘gjenocidin më të madh’ të shekullit të 21-të

presidenti i iranit izraeli po kryen gjenocidin me te madh te shekullit te 21 te

Presidenti i Iranit ka dënuar ashpër masakrën e grave dhe fëmijëve palestinezë nga regjimi izraelit në sulmin e tij brutal në Rripin e rrethuar të Gazës, duke e përshkruar atë si “gjenocidin më të madh të shekullit”.

Ebrahim Raisi i bëri komentet gjatë një bisede telefonike me Papa Françeskun, udhëheqësin e Kishës Katolike Romake.

“Krimet e tmerrshme dhe të paprecedentë të regjimit uzurpator sionist në martirizimin e afro 10,000 njerëzve, duke përfshirë 4,000 fëmijë dhe 2,500 gra në Gaza, është gjenocidi më i madh i shekullit”, tha Presidenti i Iranit

Ai gjithashtu kritikoi ato vende që mbështesin krimet e Izraelit pavarësisht nga protesta globale kundër tyre, duke thënë: “Çfarë përgjigje mund t’i japin vendet që mbështesin këtë regjim për njerëzit e botës përballë krimeve të tilla tronditëse?”

Diku tjetër në fjalët e tij, presidenti i përshkroi krimet e sionistëve kundër grave dhe fëmijëve të shtypur të Gazës, duke përfshirë sulmet e tij në spitalin al-Mamadani dhe kampin e refugjatëve Jabalia, si shembuj të qartë të “krimeve kundër njerëzimit”.

Raisi vazhdoi duke theksuar: “Bombardimi i kishës së Gazës dhe shkatërrimi i kësaj trashëgimie historike të kombit palestinez është një shembull i praktikave të aparteidit jo vetëm kundër myslimanëve palestinezë, por edhe kundër feve të tjera hyjnore, që u krye me mbështetjen të Shteteve të Bashkuara dhe të një numri vendesh evropiane.”

Presidenti vazhdoi duke thënë se “përkrahja e popullit të shtypur të Palestinës është në përputhje me mësimet e të gjitha feve abrahamike, përfshirë krishterimin”.

Presidenti vlerësoi gjithashtu qëndrimin e Papa Françeskut për nevojën për të vendosur një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Raisi më pas i kërkoi Papa Françeskut që t’u kujtojë mbështetësve perëndimorë të Izraelit që të shpejtojnë përpjekjet për t’i dhënë fund krimeve të regjimit izraelit në Gaza.

Ai gjithashtu bëri thirrje për intensifikimin e përpjekjeve diplomatike për të ndaluar menjëherë sulmet izraelite në Rripin e Gazës dhe për të dërguar ndihma humanitare atje.

Papa Françesku nga ana e tij përshëndeti qëndrimet e presidentit iranian në mbështetje të popullit të shtypur të Palestinës.

Duke nënvizuar nevojën për të ndaluar sulmet brutale të Izraelit në Gaza dhe për të vendosur një armëpushim, Papa tha: “Si udhëheqës i katolikëve të botës, unë do të bëj gjithçka në fuqinë time për të ndaluar këto sulme dhe për të parandaluar që më shumë gra dhe fëmijë të bëhen viktima në Gaza.”

Papa Françesku bëri një lutje urgjente për ndalimin e konfliktit në Gaza, duke bërë thirrje për ndihmë humanitare dhe ndihmë për të plagosurit në mënyrë që të lehtësohet situata “shumë e rëndë”.

“Shpresoj se do të bëhet gjithçka për të shmangur zgjerimin e konfliktit, që të lënduarit të shpëtohen dhe ndihma të arrijë për popullatën e Gazës, ku situata humanitare është shumë e rëndë”, tha ai.

“Le të mendojmë për fëmijët, të gjithë fëmijët e përfshirë në këtë luftë, si në Ukrainë dhe në konflikte të tjera, e ardhmja e tyre po vritet”, shtoi Papa.

Françesku tashmë ka bërë thirrje për krijimin e korridoreve humanitare dhe ka thënë se nevojitet një zgjidhje me dy shtete për t’i dhënë fund luftës Izrael-Hamas.

Gjithashtu, në një telefonatë me kryeministrin norvegjez Jonas Gahr Støre, Raisi theksoi se Hamasi është qeveria legjitime e Rripit të Gazës dhe se lufta kundër lëvizjes së rezistencës palestineze është e ngjashme me luftën kundër demokracisë.

Raisi vlerësoi gjithashtu qëndrimin e Oslos për domosdoshmërinë e ndalimit të menjëhershëm të vrasjes së civilëve nga Izraeli në Gaza dhe përpjekjet ndërkombëtare për të thyer rrethimin në enklavën bregdetare dhe për të ofruar ndihmë për 2.3 milionë banorët e saj.

Përveç kësaj, ai tha se Irani është i gatshëm të punojë me Ministrinë Norvegjeze të Drejtësisë për të shqyrtuar krimet që Izraeli ka kryer në Gaza, duke theksuar se “krimet e luftës” të regjimit dhe mbështetja e Uashingtonit për to nuk duhet të mbeten pa u ndëshkuar.

Raisi vuri në dukje se transferimet e mëdha të armëve dhe pajisjeve nga SHBA për regjimin sionist janë fajtorë për afro 10,000 vdekjet në Gaza, duke përfshirë 4,000 fëmijë.

“Fakti që një fëmijë vritet në Gaza pothuajse çdo 10 minuta është i tmerrshëm dhe një shembull i qartë i ‘kimit kundër njerëzimit dhe gjenocidit’. Heshtja e neveritshme e SHBA-së dhe e disa vendeve evropiane së bashku me mbështetjen e tyre të armatosur për regjimin sionist dëshmojnë standardet e dyfishta të Perëndimit dhe partneritetin e tij të dukshëm në krimet e sionistëve”, vazhdoi ai.

Kreu i qeverisë iraniane kritikoi gjithashtu dështimin e 180 rezolutave të OKB-së për të ndryshuar sjelljet e Izraelit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts