Presidenti i Republikës Çeke Petr Pavel: Rruga e Ukrainës drejt NATO-s do të jetë më e shkurtër

Presidenti i Republikës Çeke Petr Pavel e quajti të suksesshëm vendimin e samitit të NATO-s në Vilnius për anëtarësimin e ardhshëm të Ukrainës dhe tha se tani rruga e Kievit drejt Aleancës do të jetë më e shkurtër.

Presidenti çek e konsideron vendimin e samitit të NATO-s një sukses për Ukrainën.

“Ne e dimë rrugën. Marrëveshja unanime e 31 vendeve për të ardhmen e Ukrainës në NATO është një sukses. Falë marrëveshjes së sotme, rruga e saj drejt anëtarësimit do të jetë më e shkurtër”, thuhet në raport.

Samiti i NATO-s po mbahet në kryeqytetin e Lituanisë në datat 11-12 korrik. Presidenti Volodymyr Zelensky mbërriti në Vilnius të martën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts