Presidenti i ri i Iranit shqetëson Izraelin

12:50 20/06/2021

Autoritetet janë shprehur se Ebrahim Raisi do të rrisë aktivitetet bërthamore në të gjithë vendin

Izraeli ka deklaruar se bashkësia ndërkombëtare duhet të ketë shqetësime serioze në lidhje me zgjedhjen e presidentit të ri të zgjedhur të Iranit, Ebrahim Raisi. Një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Izraelit, bëri të ditur se Raisi është presidenti më ekstremist i Iranit. Ai gjithashtu paralajmëroi se udhëheqësi i ri do të rrisë aktivitetet bërthamore të Iranit.

Ebrahim Raisi u shpall fituesi i zgjedhjeve presidenciale tĂ« Iranit, nĂ« njĂ« garĂ« qĂ« u pa gjerĂ«sisht se ishte krijuar pĂ«r ta favorizuar atĂ«. Ai pritet tĂ« marrĂ« detyrĂ«n nĂ« muajin Gusht. Ebrahim mban njĂ« profil nĂ« Iran si gjykatĂ«si mĂ« i lartĂ« dhe dallohet pĂ«r pikĂ«pamjet ultra-konservatore. Ai Ă«shtĂ« nĂ«n sanksione tĂ« SHBA-sĂ« dhe ka qenĂ« i lidhur me ekzekutimet e kaluara tĂ« tĂ« burgosurve politikĂ«n nĂ« 1980.

NĂ« njĂ« deklaratĂ« pas fitores ai premtoi tĂ« forcojĂ« besimin e publikut nĂ« qeveri dhe tĂ« jetĂ« njĂ« udhĂ«heqĂ«s pĂ«r tĂ« gjithĂ« kombin. Irani dhe Izraeli kanĂ« qenĂ« nĂ« njĂ« “luftĂ« nĂ« hije” pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ«, me tĂ« dy vendet qĂ« marrin pjesĂ« nĂ« veprime tĂ« drejtpĂ«rdrejta, por deri mĂ« tani shmangin konfliktet e gjithanshme. KohĂ«t e fundit, megjithatĂ«, luftimet midis tĂ« dyve janĂ« pĂ«rshkallĂ«zuar pĂ«rsĂ«ri.

NdĂ«rkaq kryeministri izraelit Naftali Bennet Ă«shtĂ« shprehur kundĂ«r ardhjes nĂ« pushtet tĂ« Ebrahim Raisi duke thĂ«nĂ« se ai do tĂ« sjellĂ« njĂ« regjim xhelatĂ«sh brutalĂ« me tĂ« cilin fuqitĂ« botĂ«rore nuk duhet tĂ« negociojnĂ« pĂ«r njĂ« marrĂ«veshje tĂ« re bĂ«rthamore. Situata Ă«shtĂ« komplekse, por njĂ« burim i madh tensioni janĂ« aktivitetet bĂ«rthamore tĂ« Iranit. Irani fajĂ«son Izraelin pĂ«r vrasjen e shkencĂ«tarit tĂ« tij tĂ« lartĂ« bĂ«rthamor vitin e kaluar dhe njĂ« sulm nĂ« njĂ« nga impiantet e uraniumit nĂ« Prill.

Raisi, një kritik i paepur i Perëndimit dhe një aleat i Khamenei, i cili mban pushtetin përjetshëm në Iran, ka shprehur mbështetje për vazhdimin e negociatave bërthamore. Biden ka kërkuar që Irani të frenojë programin e tij të raketave dhe t’i japë fund mbështetjes së tij për përfaqësuesit në rajon, përfshirë Jemenin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *