“Presidenti i Ukrainës të dënojë bombardimet e NATO-s”, paralajmëron Stano: Serbia kandidat për në BE, të respektojë sanksionet kundër Rusisë

Zëdhënësi i BE-së Peter Stano, ka deklaruar se Bashkimi Europian pret që Serbia të respektojë sanksionet e vendosura kundër Rusisë, pas njohjes së rajoneve separatiste pro-ruse.

“BE do të reagojë me sanksione ndaj shkeljes së ligjit ndërkombëtar nga ana e Rusisë dhe pret që vendet në procesin e anëtarësimit të harmonizohen me vendimet e Brukselit dhe kjo vlen edhe për Serbinë”, ka thënë Stano.

Ndërkohë sot se BE-ja  e SHBA kanë vendosur sanksione të reja kundër Rusisë, pas njohjes së rajoneve separatiste pro-ruse, nga presidenti rus Vladimir Putin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.