Presidenti i Ukrainës Zelensky: Nëse sulmohemi, ne do të mbrohemi

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se vendi i tij nuk ka nevojë për luftë, por shtoi se nëse sulmohet, kombi i tij do të mbrohet.

“Ne nuk kemi nevojë për një tjetër Luftë të Ftohtë, apo një luftë të përgjakshme, apo një luftë hibride”, tha Zelensky në një adresë të postuar në llogarinë e tij zyrtare në Facebook herët të enjten me orën lokale.

“Por nëse sulmohemi ushtarakisht, nëse përpiqen të na marrin lirinë, jetën tonë, jetën e fëmijëve tanë, ne do të mbrohemi”, shtoi presidenti ukrainas, në një fjalim në rusisht, drejtuar qytetarëve rusë. “Kur të sulmoni, do të shihni fytyrat tona dhe jo shtyllat kurrizore, fytyrat tona”.

Zelensky e quajti luftën një “fatkeqësi të tmerrshme”. Ai tha se ishte i gatshëm të vazhdonte bisedimet diplomatike me Rusinë dhe argumentoi se Ukraina nuk përbën kërcënim për Rusinë.

“Ata thonë se Ukraina mund të përbëjë një kërcënim për Rusinë. Ky nuk ishte një rast në të kaluarën, as tani dhe nuk do të jetë në të ardhmen”, tha ai. “Qëllimi ynë kryesor është të ruajmë paqen në Ukrainë dhe t’i mbajmë qytetarët ukrainas të sigurt. Për këtë ne jemi të përgatitur të zhvillojmë diskutime me të gjithë, duke përfshirë ju Rusinë, në çfarëdo formati që dëshironi në çfarëdo vendi.”

“Televizioni rus me siguri nuk do ta shfaqë këtë video, por populli rus duhet ta shikojë atë. Duhet ditur e vërteta. Dhe e vërteta është se e gjithë kjo duhet të ndalet tani, para se të jetë tepër vonë, “tha Zelensky.

“Nëse Rusisa nuk dëshiron të ulet në tryezë me ne për të bërë paqe, ndoshta do të ulet në tryezë me ju. A dëshiron Rusia një luftë? Unë do të doja shumë një përgjigje për këtë pyetje. Por kjo përgjigje varet vetëm nga ju, qytetarë të Federatës Ruse”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *