Presidenti i Zvicrës paralajmëron vendin për krizën energjetike

19:00 19/10/2021

Guy Parmelin: Vendi do të vuajë nga mungesa e energjisë elektrike deri në 2025

Presidenti i Zvicrës, Guy Parmelin, ka thënë se vendi mund të vuajë nga mungesa e energjisë elektrike, për javë të tëra apo muaj, deri në vitin 2025.

Kjo do të thotë se fabrikat mund të prodhojnë më pak, autoritetet dhe kompanitë e shërbimeve të tilla si bankat do të duhet të zvogëlojnë furnizimin e tyre .Mjetet e transportit të varura nga energjia elektrike si trenat ose tramvajet do të jenë në gjendje të drejtojnë vetëm në një masë të kufizuar .. ” u shpreh Parmelin.

Zvicra nuk prodhon mjaftueshëm dhe i duhet të importojë energji elektrike për të përmbushur kërkesat e konsumatorëve . Gjatë dimrit rreth 20% e energjisë elektrike të Zvicrës furnizohet nga Gjermania.

Pandemia ka treguar në mënyrë mbresëlënëse sa e rëndësishme është të përgatitemi për krizat sa më mirë që të jetë e mundur ka vijuar më tej presidenti zviceran.

Zvicra mbështet në energjinë elektrike nga disa nga vendet evropiane dhe  marrëveshja aktuale e BE -së për ndarjen e energjisë elektrike është në harresë që nga viti 2018.

Ndërprerja e njëanshme e Zvicrës e negociatave me BE në Maj nuk e ka ndihmuar vendin për të arritur një marrëveshje me bllokun.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *