Presidenti Izraelit së shpejti takim me Erdogan në Turqi, në fokus normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Turqi.

Herzog do të takohet me presidentin turk Rexhep Tayyip Erdogan. Sipas mediave turke pritet që takimi të zhvillohet më datat 9 dhe 10 mars.

Sipas informacione pritet që nesër përfaqësuesi i presidencës turke, Ibrahim Kalin së bashku me zëvendësministrin e Jashtëm Sedat Onal, nesër do të niset drejt Jeruzalemit, gjithashtu do të vizitojnë edhe presidentin e autoritetin palestinez Mahmud Abbas.

Vizita e liderit izraelit u njoftua nga presidenti turk , në kuadër të normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Qëllimi Ankarasë është të diskutojë ndërtimin e një tubacioni për të transportuar gazin izraelit në Europë, nëpërmjet Turqisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.