Presidenti Joe Biden sanksionon kolonët izraelit për dhunën ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor: Zhvendosja e detyruar e njerëzve, e patolerueshme

presidenti joe biden sanksionon kolonet izraelit per dhunen ndaj palestinezeve ne bregun perendimor zhvendosja e detyruar e njerezve e patolerueshme
presidenti joe biden sanksionon kolonet izraelit per dhunen ndaj palestinezeve ne bregun perendimor zhvendosja e detyruar e njerezve e patolerueshme

Presidenti amerikan Joe Biden ka miratuar sanksione ndaj katër kolonëve izraelitë të akuzuar për sulme ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar. Ai nënshkroi një urdhër të gjerë ekzekutiv që autorizon sanksionet të enjten, duke thënë se dhuna në Bregun Perëndimor kishte arritur “nivele të patolerueshme”.

Sanksionet bllokojnë individët nga aksesi në të gjitha pronat, asetet dhe sistemin financiar amerikan. Dhuna në Bregun Perëndimor është rritur që kur Hamasi sulmoi Izraelin në tetor. Sanksionet shënojnë një hap të rrallë nga SHBA-ja që synon izraelitët.

Vendimi vjen ndërsa Biden udhëton në shtetin e Miçiganit, i cili ka një popullsi të madhe arabo-amerikane që ka qenë kritike për mbështetjen e tij për Izraelin. Instituti Arabo-Amerikan, një grup avokues, tha më herët se që nga fillimi i konfliktit, mbështetja e arabo-amerikanëve për Partinë Demokratike ka rënë nga 59% në vitin 2020 në vetëm 17%.

Të enjten, një zyrtar i lartë në administratën Biden tha se presidenti kishte ngritur vazhdimisht shqetësime te shteti izraelit për dhunën nga kolonët.

Urdhri ekzekutiv përcakton bazën për mënyrën se si SHBA do t’i përgjigjet sulmeve të mëtejshme në Bregun Perëndimor dhe nënkupton një përshkallëzim në krahasim me kufizimet e vizave që vendosi për disa individë në fund të vitit të kaluar.

“Situata në Bregun Perëndimor – veçanërisht nivelet e larta të dhunës së kolonëve ekstremistë, zhvendosja e detyruar e njerëzve dhe fshatrave dhe shkatërrimi i pronave – ka arritur nivele të patolerueshme dhe përbën një kërcënim serioz për paqen, sigurinë dhe stabilitetin,” tha Biden në urdhër.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts