Presidenti më i vjetër në historinë amerikane, Biden zbulon planet: Dua të kandidoj sërish për një mandat të ri në zgjedhjet presidenciale

presidenti me i vjeter ne historine amerikane biden zbulon planet dua te kandidoj serish per nje mandat te ri ne zgjedhjet presidenciale
presidenti me i vjeter ne historine amerikane biden zbulon planet dua te kandidoj serish per nje mandat te ri ne zgjedhjet presidenciale

Ndonëse nuk ka marrë ende një vendim zyrtar presidenti i SHBA-së, Joe Biden nuk heq dorë nga mundësia për të kandiduar për rizgjdhje në vitin 2024.

“Unë nuk kam marrë  vendim formal, por është në synimin tim. Qëllimi im është të kandidoj sërish. Kemi ende kohë për ta marrë atë vendim,” tha Biden në një intervistë për mediat e huaja.

Çështja e së ardhmes politike e Biden do të jetë në qendër të vëmendjes për demokratët pas zgjedhjeve afatmesme të nëntorit, në të cilat partia po lufton për të mbajtur kontrollin e Kongresit. 

Tashmë, përgjigjet e Presidentit nëse ai do të bëjë një tjetër ofertë për Shtëpinë e Bardhë kanë ngritur dilemat për garën në 2024.

Në moshën 79-vjeçare, Biden është tashmë presidenti më i vjetër në historinë amerikane dhe, siç raportoi më parë CNN , programi i tij publik më parë ka çuar në pyetje rreth asaj se sa e gjerë një fushatë do të angazhohej nëse kandidon.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts