Presidenti meksikan kritikon politikën e NATO-s në Ukrainë

presidenti meksikan kritikon politiken e nato s ne ukraine
presidenti meksikan kritikon politiken e nato s ne ukraine

Presidenti i Meksikës kritikoi politikën e NATO-s për pushtimin rus të Ukrainës të hënën, duke e quajtur atë “imorale”.

Presidenti Andrés Manuel López Obrador nuk përmendi NATO-n ose Shtetet e Bashkuara me emër, por komentet e tij ishin shembulli i fundit i qëndrimit të paqartë të partisë së tij ndaj pushtimit.

Meksika ka votuar për të dënuar pushtimin, por ka refuzuar të bashkohet me sanksionet ndaj Rusisë.

López Obrador tha të hënën se politika e aleatëve ishte e barabartë me të thënë “Unë do të furnizoj me armë, dhe ju do shtoni të vdekurit. Është imorale.”

“Sa e lehtë është të thuash, ‘Ja, unë do t’ju dërgoj kaq shumë para për armë,” tha Lopez Obrador. “A nuk mund të shmangej lufta në Ukrainë? Sigurisht që mundej.”

Në mars, një gjysmë duzinë ligjvënës nga partia Morena e López Obrador ndihmuan në krijimin e një “Komiteti të Miqësisë Meksiko-Rusi” të kongresit.

Partia Morena tha “ne respektojmë lirinë e mendimit të anëtarëve tanë” pasi një grup rinor me sa duket i lidhur me partinë i dërgoi një letër të hapur ambasadorit rus duke mbështetur pushtimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts