Presidenti Meta pret përfaqësuesit e vendeve të “Grupi C5”: Nënvizova rëndësinë, që ka çelja e negociatave për Shqipërinë


Presidenti i Republikës, Ilir Meta thotë se ka pritur në një përfaqësuesit e vendeve të “Grupi C5” të kryesuar nga ministri i Jashtëm i Sllovenisë, Anze Logar.

189399997_4052137494832493_8090215230587800824_n 190257896_4052137701499139_5250372117979399976_n

Duke vlerësuar Presidencën e ardhshme sllovene të BE-së- thekson Meta, “nënvizova rëndësinë, që ka çelja e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe përparimi me shpejtësi në këtë proces”.

 Reagimi:

Kënaqësi të takohesha me përfaqësuesit e vendeve të “Grupi C5” të kryesuar nga Ministri i Jashtëm i Sllovenisë, z.Anze Logar, që do të kryesojë Presidencën e radhës së Bashkimit Europian, që nga korriku 2021.

Vlerësova miqësinë tradicionale mes këtyre vendeve dhe Shqipërisë duke i falënderuar veçanërisht për ndihmën dhe mbështetjen miqësore dhe të vazhdueshme, që i japin Shqipërisë në procesin e integrimit europian.

Duke vlerësuar Presidencën e ardhshme sllovene të BE-së si mundësi të favorshme për vendin tonë dhe për të gjithë rajonin, nënvizova rëndësinë, që ka çelja e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe përparimi me shpejtësi në këtë proces.

Duke uruar, që të gjitha përpjekjet e përbashkëta si për zbatimin e reformave ashtu edhe për një vendimmarrje pozitive europiane të korrin sukses të shpejtë, i falënderova edhe një herë të tria vendet për mbështetjen e sinqertë dhe këmbëngulëse.

190257896_4052137701499139_5250372117979399976_n 189836629_4052137604832482_2333303007406135309_n

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.