Presidenti Meta takohet me ambasadorin Soreca: Çelja e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë ka rëndësi parësore


Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me ambasadorin në largim të Bashkimit Europian, Luigi Soreca.

ilirmetaluigisoreca

Me anë të një postimi në Facebook, Kreu i Shtetit shkruan se gjatë takimit theksoi domosdoshmërinë e forcimit të institucioneve demokratike dhe respektimin e të drejtave të njeriut për vendet që aspirojnë integrimin europian.

Ndër të tjera, Meta shkruan se çelja e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ka rëndësi parësore si për vendet tona, ashtu dhe ato të BE-së.

Postimi i Ilir Metës:

Kënaqësi të takohesha me Ambasadorin Luigi Soreca, me rastin e përfundimit të mandatit të tij si Ambasador i Delegacionit të BE në Tiranë. Theksova domosdoshmërinë e forcimit të institucioneve demokratike, shtetit ligjor dhe respektimit të të drejtave të njeriut, si shtyllat kryesore të funksionimit të shtetit në një vend, që aspiron anëtarësimin në BE.

Çelja e negocatiave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka rëndësi parësore, si për vendet tona ashtu edhe për vetë BE. Në kontekstin e zhvillimeve të fundit, evidentova rëndësinë që ka linjëzimi i plotë i politikës së jashtme dhe sigurisë së Shqipërisë me atë të BE, përfshirë me zbatimin e sanksioneve ndaj Rusisë.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.