Presidenti palestinez ultimatum Izraelit: Keni 1 vit kohë për t’u tërhequr nga territori ynë

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas i ka dhënë Izraelit një vit kohë për t’u tërhequr nga territori i pushtuar dhe kërcënoi se do ta tërheqë njohjen e Izraelit nëse nuk e bën këtë.

Në një fjalim virtual në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (UNGA) Abbas tha se nuk do ta njihte më Izraelin bazuar në kufijtë e para-1967-një gur themeli i tre dekadave të përpjekjeve të dështuara të paqes-nëse refuzon të tërhiqet nga territoret palestineze duan për një shtet të ardhshëm.

“Ne duhet të deklarojmë se Izraeli, fuqia pushtuese, ka një vit kohë për t’u tërhequr nga territori palestinez që pushtoi në vitin 1967, përfshirë Jeruzalemin Lindor,” tha Abbas.

Duke folur në sfondin e hartave të rajonit që tregojnë zgjerimin territorial të Izraelit gjatë disa dekadave, Abbas akuzoi Izraelin për “aparteid” dhe “spastrim etnik”, duke përdorur terma të përdorur rrallë për hir të negociatave të vazhdueshme mbi një zgjidhje me dy shtete.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *