Presidenti Putin: Gabimet e mobilizimit ushtarak, duhet të korrigjohen

07:37 30/09/2022

Presidenti Vladimir Putin tha tĂ« enjten se “tĂ« gjitha gabimet” e bĂ«ra me njĂ« thirrje pĂ«r mobilizim nĂ« shĂ«rbimin aktiv ushtarak pĂ«r tĂ« pĂ«rforcuar operacionin e RusisĂ« nĂ« UkrainĂ« duhet tĂ« korrigjohen, pranimi i tij i parĂ« publik ky se “mobilizimi i pjesshĂ«m” qĂ« ai njoftoi javĂ«n e kaluar nuk kishte shkuar pa probleme.

Ka pasur shprehje të përhapura publike të pakënaqësisë nga zyrtarët dhe qytetarët lidhur me mënyrën se si është trajtuar mobilizimi, përfshirë ankesat për oficerët e rekrutimit që dërgojnë fletëthirrje tek persona qartësisht të papërshtatshëm.

Mijëra djem e burra kanë ikur nga Rusia për të shmangur mobilizimin që u paraqit sikur do të përfshinte personat me përvojë ushtarake e të specializuar, por që shpesh nuk ka marrë parasysh të dhënat e shërbimit ushtarak të individëve, shëndetin, statusin prej studenti apo edhe moshën.

Rreth 2 mijĂ« njerĂ«z janĂ« arrestuar gjithashtu nĂ« protesta tĂ« paligjshme kundĂ«r luftĂ«s nĂ« mbi 30 qytete, dhe disave prej tyre menjĂ«herĂ« iu dhanĂ« fletĂ«thirrje – diçka qĂ« Kremlini tha se ishte krejtĂ«sisht e ligjshme.

“GjatĂ« kĂ«tij mobilizimi, shumĂ« pikĂ«pyetje po lindin dhe tĂ« gjitha gabimet duhet tĂ« korrigjohen dhe tĂ« parandalohen qĂ« tĂ« mos ndodhin nĂ« tĂ« ardhmen”, tha Presidenti rus Putin.

“PĂ«r shembull, unĂ« jam duke menduar pĂ«r baballarĂ«t e shumĂ« fĂ«mijĂ«ve, ose njerĂ«zit qĂ« vuajnĂ« nga sĂ«mundje kronike, ose ata qĂ« kanĂ« kaluar tashmĂ« moshĂ«n e rekrutimit”.

Njoftimi i Rusisë më 21 shtator për mobilizimin e saj të parë publik që nga Lufta e Dytë Botërore tërhoqi kritika edhe nga vetë mbështetësit e Kremlinit, diçka pothuajse e padëgjuar në Rusi që kur dërgoi ushtrinë e saj në Ukrainë shtatë muaj më parë.

“Ata po i indinjojnĂ« njerĂ«zit, si me qĂ«llim, si pĂ«r inat. Sikur tĂ« ishin dĂ«rguar nga Kievi”, tha tĂ« shtunĂ«n redaktorja e kanalit shtetĂ«ror tĂ« fuqishĂ«m tĂ« lajmeve RT, Margarita Simonyan.

Të hënën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pranoi se disa thirrje ishin lëshuar gabimisht, duke thënë se gabimet po korrigjoheshin nga guvernatorët rajonalë dhe Ministria e Mbrojtjes.

Presidenti Putini u pĂ«rmbajt veçanĂ«risht nga caktimi i fajit pĂ«r gabimet – qoftĂ« ministrisĂ«, tĂ« udhĂ«hequr nga aleati i tij i ngushtĂ« Sergei Shoigu, ose zyrtarĂ«ve rajonalĂ« tĂ« cilĂ«ve u Ă«shtĂ« besuar tĂ« vendosin saktĂ«sisht se kujt duhet t’i shkojnĂ« dokumentet e thirrjes nĂ« shĂ«rbim ushtarak.

Zoti Shoigu tha javĂ«n e kaluar se Moska planifikoi tĂ« regjistronte vetĂ«m 300 mijĂ« rekrutĂ«. Kremlini mĂ« vonĂ« mohoi njĂ« raport tĂ« gazetĂ«s sĂ« pavarur “Novaya Gazeta Europe” se njĂ« klauzolĂ« e cila nuk ishte bĂ«rĂ« publike mĂ« parĂ« nĂ« dekretin e mobilizimit tĂ« Presidentit Putinit, parashikonte thirrjen e njĂ« milion rezervistĂ«ve. /VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *