Presidenti rus, kumbari i vajzës së tij/ Kush është Viktor Medvedchuk, avokati që u bë krahu i djathtë i i Putinit në Ukrainë (PROFIL)

Vinnytsia, Ukrainë

Majin e kaluar, 67-vjeçari Viktor Medvedchuk, një politikan ukrainas i afërt me presidentin rus Vladimir Putin, u akuzua për tradhti në Kiev, i akuzuar për shitjen e sekreteve ushtarake Rusisë dhe plaçkitjen e burimeve natyrore në Krimenë e aneksuar.

Ai u vu në arrest shtëpiak dhe Putin akuzoi menjëherë Kievin për “pastrimin e fushës politike nga të gjitha forcat që mbështesin një zgjidhje paqësore” të krizës Rusi-Ukrainë.
“Pra, kushdo që punon me Rusinë në Ukrainë do të mbahet përgjegjës?” tha Putin, i cili është kumbari i vajzës së Medvedchuk.

Më 28 shkurt të këtij viti, katër ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Medvedchuk u largua nga arresti shtëpiak. Arratisja e tij e papenguar u pa si një shenjë dobësie e qeverisë së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy në mes të kaosit dhe pasigurisë së ditëve të para të luftës. Por forcat ukrainase penguan blitzkrieg-in e Putinit – dhe shërbimi i inteligjencës vazhdoi të kërkonte Medvedchuk, partia politike pro-ruse e të cilit, Platforma Euroskeptike Opozitare – Për Jetën, pezulloi operacionet një muaj pas arratisjes së tij.

Fe

Të martën, Zelenskyy njoftoi në një postim në Twitter se Medvedchuk ishte kapur pas një “operacioni me shpejtësi rrufe” nga Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës. Postimi përfshinte një foto të Medvedchuk-ut të prangosur, i cili dukej i zbehtë dhe i shprishur me një uniformë ushtarake të përshtatshme; në të kaluarën, ai shihej shpesh me kostume të porositura dhe me një buzëqeshje në fytyrë.

Transformimi i Medvedchuk nga krahu i djathtë i Putinit në një i arratisur u bë një kundërvënie e përsosur e metamorfozës politike dhe ideologjike të Ukrainës. Forcat politike pro-Moskë dhe pro-perëndimore kishin polarizuar ish-kombin sovjetik prej 43 milionë banorësh, ku një e treta e popullsisë ende flet rusisht në shtëpi. Mungesa e unitetit në sallat e pushtetit pengoi reformat, rriti korrupsionin dhe e bëri Medvedchuk kanalin më të fuqishëm të ndikimit të Moskës.

Nga avokati te njeriu i Putinit në Ukrainë

Një avokat i epokës sovjetike i kritikuar për mbrojtjen e dobët të disidentëve ukrainas në vitet 1980, Medvedchuk hyri në politikë një dekadë më vonë pasi u bashkua dhe më pas drejtoi një parti socialiste pro-Moskës. Në fillim të viteve 2000, ai drejtoi administratën e Leonid Kuchma, një president pro-rus – dhe zhvilloi imazhin e një “kardinali gri” të heshtur. Ai u takua me Putinin për herë të parë në vitin 2003 dhe, një vit më vonë, presidenti rus pagëzoi vajzën e tij më të vogël Darya në një katedrale të Shën Petersburgut.

Medvedchuk më pas menaxhoi fushatën zgjedhore të Victor Janukovych, një kandidat presidencial pro-Moskës.

Yt

Fitorja e Yanukovych në votimin e vitit 2004 ndezi Revolucionin Portokalli, revoltën e parë properëndimore të Ukrainës, organizatorët e së cilës akuzuan Medvedchuk për manipulim të votave. Ajo u quajt gjithashtu “beteja e tre fitimtarëve”, sepse rivali kryesor i Yanukovych ishte Viktor Jushchenko, fytyra e të cilit u shpërfytyrua pas asaj që ai tha se ishte një helmim i orkestruar nga Kremlini me dioksinë.
Fitorja e mëvonshme e Viktorit anti-rus në një balotazh të përsëritur shënoi rënien e përkohshme të Medvedchuk nga Olimpi politik. Ai nuk u rizgjodh si ligjvënës dhe partia e tij politike u votua në mënyrë të zymtë.

Por ai filloi të krijonte një perandori mediatike që përfundimisht do të përfshinte tre rrjete televizive dhe një varg botimesh.

Ish-protegu i Medvedchuk Yanukovych fitoi votimin presidencial të vitit 2010, por Medvedchuk u anashkalua kryesisht. Ai mbeti njeriu kryesor i Putinit dhe rifitoi ndikimin pasi Yanukovych u përmbys në 2014 nga revolta e dytë pro-perëndimore e Ukrainës, e njohur si Revolucioni i Dinjitetit.

Medvedchuk financoi Platformën e Opozitës – Për Jetën, partinë më të madhe pro-ruse, e cila paraqiti një kandidat në zgjedhjet presidenciale të 2018-ës.

Ai vizitoi Kremlinin për të promovuar kandidatin, Yuri Bojko, duke shkaktuar një stuhi politike në Ukrainë. Por Bojko doli i katërti dhe Zelenskyy fitoi me 73 përqind. Në zgjedhjet parlamentare një vit më vonë, partia e Medvedchuk fitoi 44 vende në Verkhovna Rada me 450 vende, dhoma e ulët e parlamentit të Ukrainës, duke u bërë fraksioni më i madh kundër partisë së Shërbyesve Publikë të Zelenskyy.

Partia e Medvedchuk i rezistoi përpjekjeve të “dekomunizimit” të Ukrainës për të hequr monumentet dhe simbolet e epokës sovjetike dhe kundërshtoi “ligjin e gjuhës” që frenonte përdorimin e gjuhës ruse në mediat masive dhe në jetën publike.

Medvedchuk rriti prezencën mediatike të partisë përmes rrjeteve të tij televizive, të cilat nuk lavdëronin drejtpërdrejt Kremlinin. Por spiranca e tyre shpesh e përshkruan konfliktin e Kievit me separatistët e mbështetur nga Rusia si një “luftë civile”, thanë se popullsia e Krimesë mbështeti aneksimin e vitit 2014 dhe bëri thirrje për rivendosjen e tregtisë me Moskën. Partia pagoi gjithashtu për histori në media të tjera, pretendoi një monitor i medias në vitin 2018. Medvedchuk “komisionoi” rreth një të tretën e raporteve të mediave në internet që përmbanin shenja të forta paragjykimesh, pretendoi Instituti i Informacionit Masiv. Ai dhe aleatët e tij më të ngushtë u sanksionuan në vitin 2021 nga Zelenskyy, i cili gjithashtu ngriu asetet e tyre dhe mbylli rrjetet e tij televizive. Nëse gjykohet dhe dënohet, Medvedchuk përballet me 15 vjet burg. Megjithatë, Zelenskyy tha se do të preferonte ta shkëmbente atë me të burgosurit e luftës ukrainas.

“I propozoj Federatës Ruse të shkëmbejë këtë djalë tuajin për djemtë dhe vajzat tona që tani janë në robëri ruse”, tha Zelenskyy në një adresë video, të postuar në Telegram.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com