Presidenti sirian Bashar Al Asad dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

Presidenti sirian Bashar al-Assad dhe gruaja e tij kanë rezultuar pozitivë në testet për koronavirus. Në një deklaratë nga zyra e Assadit më 8 mars, është thënë se të dy janë testuar pasi kanë pasur simptoma të lehta të sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Assad, 55-vjeçar dhe gruaja e tij Asma, 45-vjeçare do të kthehen në punë pasi të kalojnë dy apo tre javë të izolimit në shtëpinë e tyre, është thënë në deklaratë, duke shtuar që të dy janë mirë me shëndet dhe në gjendje stabile.

Siria është përfshirë në luftë civile që ka nisur fillimisht si protestë paqësore kundër regjimit, në mars të viti 2011.

Zyrtarisht deri më tani janë regjistruar 16,000 persona të infektuar me koronavirus, në zonat që kontrollon qeveria, si dhe 1,063 viktima, mirëpo numrat besohet se janë shumë më të lartë.

Siria ka njoftuar javën e kaluar se do të nisë fushatën e vaksinimit, pa dhënë shumë detaje. Qeveria ka thënë se ka siguruar vaksinat nga një shtet mik, por ka dhënë emër.

Ky njoftim ka ardhur teksa kanĂ« qarkulluar raportime nĂ« mediat ndĂ«rkombĂ«tare dhe ato izraelite se Izraeli ka paguar RusinĂ« 1.2 milion dollarĂ« pĂ«r t’i ofruar QeverisĂ« siriane vaksina kundĂ«r koronavirusit, nĂ« kuadĂ«r tĂ« marrĂ«veshjes qĂ« ka garantuar lirimin e njĂ« gruaje izraelite tĂ« mbajtur nĂ« Damask.

Detajet vazhdojnë të jenë të paqarta, pasi Siria mohon këto pretendime dhe Moska nuk përgjigjet në këtë çështje. /Rel/

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *