Presidenti turk Erdogan do të marrë pjesë në samitin e G-20 në Indi këtë javë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë Indinë në datat 8-10 shtator për të marrë pjesë në samitin e liderëve të grupit 20 në kryeqytetin Nju Delhi.

Presidenti i Indisë do të jetë mikpritës i samitit dy-ditor, i cili do të fillojë të shtunën me temën “Një tokë, një familje, një të ardhme”. Gjatë samitit, liderët e G-20 do të shkëmbejnë pikëpamjet në tre sesione.

Në margjinat e samitit, Erdogan pritet të zhvillojë edhe bisedime dypalëshe me krerë të ndryshëm shtetesh dhe qeverish pjesëmarrëse.

Në thelbin e tij, G-20 është një forum ndërqeveritar i lidhur kryesisht me çështjet ekonomike, i përbërë nga 20 ekonomitë më të mëdha të botës, 19 vende dhe BE. Ai luan një rol të rëndësishëm në formësimin dhe forcimin e arkitekturës dhe qeverisjes globale për të gjitha çështjet kryesore ekonomike ndërkombëtare.

Shtetet anëtare janë Argjentina, Australia, Brazili, Kanadaja, Kina, Franca, Gjermania, India, Indonezia, Italia, Japonia, Koreja e Jugut, Meksika, Rusia, Arabia Saudite, Afrika e Jugut, Turqia, Britania e Madhe dhe SHBA.

Termi president është përgjegjës për bashkimin e agjendës së G-20 në konsultim me anëtarët e tjerë dhe në përgjigje të zhvillimeve në ekonominë globale.

India mban presidencën e G-20 nga 1 dhjetori 2022 deri më 30 nëntor 2023.

Brazili do të marrë presidencën e G-20 në 2024 dhe Afrika e Jugut do ta marrë atë në 2025.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts