Presidenti ukrainas: Nga 105 mijë ushtarë rusë, vetëm 11 mijë prej tyre janë tërhequr

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se nga 105 mijë ushtarët rusë në kufi vetëm 11 mijë prej tyre janë tërhequr.

Në një deklaratë nga Presidenca e Ukrainës thuhet se Zelensky ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kanadasë, Justin Trudeau.

Zelensky dhe Trudeau gjatë bisedës shkëmbyen pikëpamjet rreth çështjeve në rendin e ditës për samitet e G7 dhe të NATO-s.

Duke informuar kryeministrin kanadez, Trudeaun lidhur me situatën në Donbas, Zelensky theksoi se është e pamjaftueshme numri i ushtarëve që Rusia ka tërhequr nga kufiri i saj me Ukrainën.

“Nga 105 mijë ushtarët rusë në kufi vetëm 11 mijë prej tyre janë tërhequr”, tha Zelensky.

Për zgjidhjen paqësore presidenti ukrainas Zelensky tërhoqi vëmendjen mbi rëndësinë e zbatimit të presionit ndërkombëtar ndaj Rusisë.

Trudeau konfirmoi mbështetjen e palëkundur për integritetin dhe sovranitetin territorial të Ukrainës.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *