Presidenti ukrainas Zelensky akuzon Rusinë për taktika terroriste

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia po përdor bomba fosforike në Ukrainë dhe akuzoi Moskën për vendosjen e taktikave terroriste kundër civilëve.

Duke iu drejtuar parlamentit të Estonisë të mërkurën, Zelensky tha: “Ushtria ruse po përdor të gjitha llojet e artilerisë, të gjitha llojet e raketave, bombat ajrore, veçanërisht bombat fosforike kundër zonave të banuara dhe infrastrukturës civile.

“Ky është terror i qartë kundër popullatës civile.

Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët që kur pushtoi Ukrainën më 24 shkurt dhe ka thënë se akuzat ukrainase dhe perëndimore për krime lufte janë të sajuara.

Ukraina ka thënë se po kontrollon informacione të paverifikuara se Rusia mund të ketë përdorur armë kimike gjatë rrethimit të qytetit portual të Mariupolit në jug të Ukrainës.

Por separatistët e mbështetur nga Rusia që përpiqen të marrin kontrollin e plotë të qytetit kanë mohuar përdorimin e armëve kimike dhe Moska në të kaluarën i ka etiketuar bisedimet amerikane për përdorimin e armëve kimike nga forcat ruse si një taktikë për të larguar vëmendjen nga pyetjet e sikletshme për Uashingtonin.

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Moska ndaj komenteve të Zelensky.

Zelensky tha gjithashtu se Rusia kishte deportuar me forcë ukrainasit, përsëri pa paraqitur prova, dhe bëri thirrje që sanksionet ekonomike ndaj Rusisë të vazhdojnë, duke thënë se ato ishin mënyra e vetme për ta detyruar Rusinë të binte dakord për kushtet e paqes.

Ukraina duhet të marrë statusin e kandidatit në Bashkimin Evropian dhe se një vizitë e presidentëve të Polonisë dhe vendeve baltike më vonë të mërkurën ishte e rëndësishme si një sinjal mbështetjeje për Ukrainën, tha ai.

Pushtimi rus i Ukrainës ka vrarë mijëra dhe zhvendosur miliona.

Moska i quan veprimet e saj në Ukrainë një “operacion special” për të shkatërruar aftësitë ushtarake të Ukrainës dhe për të çrrënjosur ato që ajo i sheh si nacionalistë të rrezikshëm, por Ukraina dhe Perëndimi thonë se Rusia nisi një luftë të paprovokuar agresioni.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.