Presidenti Volodymyr Zelensky: Çmimi tavan për naftën ruse është jo serioz

Kufiri i çmimit prej 60 dollarësh për naftën ruse, i rënë dakord nga Grupi i Shtatë vendeve dhe Australia nuk është serioz dhe do të pengojë Rusinë nga lufta në Ukrainë, tha Presidenti Volodymyr Zelensky.

Bashkimi Evropian tani është vendosur të miratojë kufirin pasi G7 dhe Australia arritën një marrëveshje të premten. Masa synon të zvogëlojë të ardhurat e Rusisë nga shitja e naftës, duke parandaluar një rritje të çmimeve globale.

“Nuk do ta quani një vendim serioz për të vendosur një kufi të tillë për çmimet ruse, gjë që është mjaft komode për buxhetin e një shteti terrorist”, tha Zelensky.

“Është vetëm një çështje kohe para se do të duhet të përdoren mjete më të forta gjithsesi. Është për të ardhur keq që kjo kohë do të humbasë.”

Andriy Yermak, kreu i administratës së Zelenskiy, tha më herët se kufiri duhet të vendoset në 30 dollarë “për të shkatërruar më shpejt ekonominë e armikut”.

Zelensky u ankua se bota kishte treguar dobësi duke vendosur kufirin në 60 dollarë, që sipas tij do të rriste buxhetin e Rusisë me 100 miliardë dollarë në vit.

“Këto para… do të shkojnë drejt destabilizimit të mëtejshëm të pikërisht atyre vendeve që tani po përpiqen të shmangin vendimet serioze,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *