Presidenti Volodymyr Zelensky: Ne i garantojmë Ukrainës pavarësinë shpirtërore

Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës ka udhëzuar qeverinë që t’i paraqesë Rada Verkhovna një projektligj për të pamundësuar funksionimin e organizatave fetare të lidhura me qendrat e ndikimit në Rusi në Ukrainë, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Njerëz të lirë të vendit të paepur!

Çdo vit më 1 dhjetor ne kujtojmë një ngjarje që përcaktoi historinë. Një ngjarje që tha shumë për të gjithë ne, për ukrainasit. Rreth asaj se kush jemi. Dhe për atë që nuk do të bëhemi kurrë.

Më 1 dhjetor 31 vite më parë u mbajt një referendum që bashkoi të gjithë territorin e shtetit tonë. Kievi dhe Sevastopol, Odesa dhe Krimea, Lviv dhe Cherkasy, Chernihiv dhe Kharkiv, Donetsk dhe Kherson, Zaporizhzhia dhe Luhansk, rajonet Khmelnytskyi dhe Kirovohrad, rajonet Volyn dhe Dnipropetrovsk, rajoni Sumy dhe Zakarpattia, rajoni Ivanotomnyrnitiv, Ivano-Frankiv dhe , rajoni i Kievit, Mykolaiv, Poltava, Rivne… Të gjithë shprehën mbështetjen e tyre.

Njerëzit konfirmuan Aktin e Shpalljes së Pavarësisë së Ukrainës, lirisht dhe ligjërisht. Ishte një referendum i vërtetë, jo një lloj imitimi. Ishte një referendum i ndershëm dhe për këtë arsye u njoh nga bota.

Dhe ishte e rëndësishme që jo vetëm politikanët, por njerëzit në veçanti t’i jepnin fund historisë së perandorisë, e cila u ndërtua mbi mohimin e vullnetit të popullit. Që vrau, duke u përpjekur të përjetësonte mohimin e vullnetit të popullit, por që gjithsesi u rrëzua nga njerëzit. Dhe pikërisht me vullnetin e tyre.

Që nga ajo ditë në 1991, ukrainasit kanë përjetuar shumë përpjekje për ta kthyer një pikë në tre pika ose një pikëpresje. Pamë shumë figura që nuk e duronin dot faktin që perandoria ishte përmbysur.

Ne ende po e mbrojmë Ukrainën kundër “shokëve” të tillë që donin të festonin këtë vit njëqindvjetorin e perandorisë në vend të një përvjetor tjetër të lirisë. Ata donin…

Por rregullat ukrainase do të mbizotërojnë.

Dëshira jonë për të jetuar lirisht e shprehur më 24 gusht dhe e konfirmuar më 1 dhjetor nuk do të thyhet. Ukrainasit nuk do të jenë më kurrë ingranazhet e disa perandorive. Tashmë e kemi fituar dhe do të sigurojmë pavarësinë e plotë të shtetit tonë.

Ne do të sigurojmë, veçanërisht, pavarësinë shpirtërore. Ne kurrë nuk do të lejojmë askënd të ndërtojë një perandori brenda shpirtit ukrainas.

Është mbajtur mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes. Takimi në të cilin kemi shqyrtuar fakte të shumta të lidhjeve të qarqeve të caktuara fetare në Ukrainë me shtetin agresor.

Fatkeqësisht, edhe terrori rus dhe lufta në shkallë të gjerë nuk i bindi disa figura se ia vlen të kapërcehet tundimi i së keqes. Epo, ne duhet të krijojmë kushte ku asnjë aktor i varur nga shteti agresor nuk do të ketë mundësinë të manipulojë ukrainasit dhe të dobësojë Ukrainën nga brenda.

Pra, së pari. Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes e udhëzoi Qeverinë që t’i paraqesë Rada Verkhovna një projektligj për të pamundësuar funksionimin e organizatave fetare të lidhura me qendrat e ndikimit në Federatën Ruse në Ukrainë.

Së dyti. Shërbimi Shtetëror për Etnopolitikën dhe Lirinë e Ndërgjegjes u ngarkua të sigurojë shqyrtimin fetar të Statutit të Administrimit të Kishës Ortodokse të Ukrainës për praninë e një lidhjeje kishë-kanonike me Patriarkanën e Moskës dhe, nëse është e nevojshme, të marrë masat e parashikuara me ligj.

Së treti. Siguroni verifikimin e pranisë së bazave ligjore dhe pajtueshmërinë me kushtet e përdorimit nga organizatat fetare të pronës që ndodhet në territorin e Rezervës Historike dhe Kulturore Kombëtare Kiev-Pechersk.

Së katërti. Të gjitha organet përgjegjëse për garantimin e sigurisë kombëtare duhet të intensifikojnë masat për të identifikuar dhe luftuar aktivitetet subversive të shërbimeve speciale ruse në mjedisin fetar të Ukrainës. Dhe aplikoni sanksione personale, mbiemrat do të bëhen publike së shpejti.

Dhe e pesta. Duhet të ngremë statusin dhe të forcojmë kapacitetet e Shërbimit Shtetëror për Etnopolitikë dhe Lirinë e Ndërgjegjes. Kjo strukturë do të reformohet, gjë që do t’i mundësojë të mbrojë realisht të drejtat dhe interesat legjitime të ukrainasve dhe të shtetit.

Me këto dhe vendime të tjera, ne garantojmë pavarësinë shpirtërore të Ukrainës.

Dua të theksoj: në vitin 1991 shteti ynë u fut në rrugën ligjore dhe demokratike. Ne do të vazhdojmë këtë rrugë. Vetëm hapa ligjorë. Vendime të balancuara. Dhe interesat kombëtare.

Ne vazhduam të punojmë për zbatimin e Formulës së Paqes të Ukrainës, të cilën e prezantova në samitin e G19, në veçanti klauzolën e saj për sigurinë ushqimore. Për këtë qëllim, fola me Presidentin e Senegalit dhe Kryetarin e Bashkimit Afrikan.

Rreth iniciativës sonë Grain From Ukraine. Kjo është një iniciativë që me të vërtetë sjell stabilitet dhe parashikueshmëri në botë. Dhe gjithashtu për mënyrën se si ne mund të përfshijmë vendet afrikane në rivendosjen e fuqisë së ligjit ndërkombëtar dhe garantimin e plotësisë së sigurisë globale.

Dhe një gjë tjetër. 50 ukrainas të tjerë u sollën në shtëpi nga robëria ruse. Katër oficerë, 46 rreshterë dhe privatë. Ushtria, mbrojtja territoriale, rojet kombëtare, marina dhe rojet kufitare. Falenderoj të gjithë ekipin tonë, i cili punon për çlirimin e ukrainasve. Unë jam mirënjohës për të gjithë ata që ndihmojnë!

Në total, që nga 24 shkurti, më shumë se 1300 ukrainas janë kthyer tashmë nga robëria ruse. Ne do t’i kthejmë të gjitha të tjerat! E gjithë Ukraina do të jetë e lirë. Të gjithë ukrainasit do të jenë në shtëpi.

Lavdi të gjithë atyre që luftojnë për vendin tonë!

Lavdi të gjithë atyre që punojnë për të mbrojtur Ukrainën!

I përjetshëm kujtimi për të gjithë ata që dhanë jetën për pavarësi!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *