Presidenti Zelensky: Duhet të kemi besim se Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s pas luftës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky këmbëngul se, në Samitin e NATO-s në Vilnius, Ukraina duhet të marrë një sinjal në lidhje me të ardhmen e saj në Aleancë.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky foli gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Presidentin e Republikës së Polonisë Andrzej Duda dhe Presidentin e Republikës së Lituanisë Gitanas Nausėda në Kiev.

“Nëse Aleanca dëshiron të jetë e fuqishme dhe nuk e sheh ekzistencën e saj pa Ukrainën, është e drejtë që ne duam të marrim të paktën një modalitet të së ardhmes sonë në NATO, disa gjëra specifike. Ne kërkojmë gjëra të tilla specifike. Nuk po flasim për anëtarësimin e sotëm, e theksoj edhe një herë: ne jemi shtet adekuat dhe e kuptojmë që gjatë luftës nuk mund të bëhemi anëtare e NATO-s, por duhet të jemi të sigurt se pas luftës do të jemi. Dhe ky është pikërisht sinjali që ne duam të marrim, se pas luftës Ukraina do të jetë anëtare e NATO-s”, tha Zelensky.

Për momentin, ndërsa Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, ajo duhet të marrë garanci sigurie, përmendi kreu i shtetit.

Samiti i NATO-s do të zhvillohet në Vilnius më 11-12 korrik 2023.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts