Presidenti Zelensky i zhgënjyer nga Izraeli

1238900788

13:15 25/09/2022

Nuk ndalen protesta kundër mobilizimit në Rusi, qindra të arrestuar

NdĂ«rsa trupat ushtarake ukrainase vijojnĂ« tĂ« luftojnĂ« me ato ruse, pĂ«r Kievin furnizimi me armĂ« Ă«shtĂ« jetik. Presidenti Volodimir Zelenksi ka bĂ«rĂ«  thirrjet pĂ«r armatime tĂ« reja menjĂ«herĂ« pas shpĂ«rthimit tĂ« luftĂ«s nĂ« Shkurt, por jo tĂ« gjitha shtetet kanĂ« qenĂ« tĂ« gatshme pĂ«r tĂ« ndihmuar. Presidenti ukrainas Ă«shtĂ« shprehur “i tronditur” nga fakti se Izraeli nuk po ofron sistemet  antiraketĂ« pĂ«r Kievin pĂ«r t’i bĂ«rĂ« ballĂ« sulmeve ruse.

“Nuk e di se çfarĂ« ka ndodhur me Izraelin. Sinqerisht, jam nĂ« shok sepse nuk e kuptoj pse nuk mund tĂ« na ofrojnĂ« mbrojtje ajrore”, u shpreh Zelenski.

Nga ana tjetër në Rusi njoftimi për mobilizim të pjesshëm të ushtrisë ka bërë që protestat në vend të shpërthejnë. Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat vijojnë në të gjithë vendin. Lidhur me këtë çështje lideri ukrainas e cilëson mobilizimin ushtarak si kriminal dhe shton se kreu i Kremlinit po i dërgon qytetarët rusë me vetëdije për të vdekur në këtë luftë.

Media BBC raporton se 724 persona janë arrestuar në 32 qytete të ndryshme të shtunën. Por protestat janë të paligjshme në Rusi.

Diku tjetër, të rinj të tjerë rusë vazhdojnë të largohen nga vendi. Në kufirin me Gjeorgjinë, radhët e makinave ruse shtrihen më shumë se 30 km dhe Ministria e Brendshme u ka kërkuar njerëzve të mos udhëtojnë.

Zyrtarët lokalë rusë kanë pranuar se ka pasur një fluks të konsiderueshëm makinash që përpiqen të kalojnë me gati 2,500 automjete që presin në një pikë kontrolli.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *