Presidenti Zelensky: Rusia duhet të humbasë çdo ditë, kjo është e drejtë

Është shumë e rëndësishme që forcat e mbrojtjes dhe sigurisë së Ukrainës dhe i gjithë shteti të punojnë si një ekip i vetëm për hir të mbrojtjes. Rusia duhet të humbasë çdo ditë, kjo është e drejtë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në adresën e tij video.

Ju uroj shëndet, shokë ukrainas!

Kam mbajtur një format të veçantë të mbledhjes së Stafit. Ne u fokusuam kryesisht në çështjet e vijës së parë.

Ka pasur raportime nga komandanti i përgjithshëm, komandantët e drejtimeve kryesore dhe shefi i Drejtorisë kryesore të Zbulimit. Vëmendja maksimale i kushtohet atyre zonave ku ne po ecim përpara dhe atyre ku forcat ukrainase janë në mbrojtje. Në të gjitha fushat, detyra e parë është të shkatërrohen sa më shumë pushtuesit, pajisjet, furnizimet, magazinat dhe selitë e tyre. Rusia duhet të humbasë çdo ditë, kjo është e drejtë. Dhe falënderoj të gjithë luftëtarët tanë që e sigurojnë këtë: të gjithë ushtarët, marinarët, oficerët e vegjël, rreshterët, oficerët dhe gjeneralët tanë. Është shumë e rëndësishme që forcat tona të mbrojtjes dhe të sigurisë, i gjithë shteti ynë, të punojnë si një ekip i vetëm për hir të mbrojtjes.

Në mbledhjen e Shtabit, natyrisht, ne gjithashtu diskutojmë tërësisht të gjitha çështjet që lidhen me mbrojtjen kundër terrorit rus nga raketat dhe dronët. Mbrojtja e njerëzve tanë, qyteteve tona, porteve tona, korridorit të grurit të Detit të Zi. Ne po përgatisim përgjigje të fuqishme ndaj sulmeve të terroristëve rusë.

Kam mbajtur edhe disa takime politike, veçanërisht për Bashkimin Evropian dhe integrimin tonë. Këtë vit do të fillojmë negociatat për anëtarësim. Ukraina është plotësisht e përgatitur për këtë – ne po bëjmë atë që është e nevojshme nga ana jonë. Dhe ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të siguruar që edhe BE-ja të jetë plotësisht e përgatitur. Pikërisht këtë vit.

Kam mbajtur gjithashtu një takim të madh me zyrtarë të qeverisë dhe ekspertët tanë për marrëdhëniet ndërkombëtare për eksportin e produkteve bujqësore të Ukrainës përmes territorit të vendeve evropiane. Ka një marrëveshje shumë të rëndësishme me Komisionin Europian për 15 shtatorin, që është dita e fundit e kufizimeve në eksportet tona të drithit dhe besojmë se pala europiane do të përmbushë detyrimet e saj në këtë datë, kur kufizimet e përkohshme do të pushojnë së vlefshmi. Çdo zgjatje e kufizimeve është absolutisht e papranueshme dhe krejtësisht joevropiane. Evropa ka kapacitetin institucional për të vepruar në mënyrë më racionale sesa për të mbyllur një kufi për një produkt të caktuar. Ne po punojmë shumë aktivisht me të gjithë për të gjetur një zgjidhje që është në përputhje me frymën e Evropës sonë.

Herë pas here, një herë në muaj dërgoj një letër të veçantë mirënjohjeje për ata luftëtarë që janë dalluar në vijën e frontit. Javën e kaluar, i dërgova një mirënjohje të tillë me shkrim brigadës sonë të lavdishme të 56-të të këmbësorisë së motorizuar të Mariupolit. Për të gjithë luftëtarët dhe komandantët e brigadës. Dhe sot mora shevronin e brigadës së 56-të – tashmë është këtu në zyrën time, në tabelë me shevronët e tjerë. Dhe një flamur të firmosur nga djemtë.

Faleminderit shumë, luftëtarë! Faleminderit shumë heronj!

Lavdi të gjithë atyre që luftojnë për Ukrainën! Faleminderit të gjithëve që e bëjnë Ukrainën më të fortë!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts