Presidenti Zelensky: Ukraina nuk mund të frikësohet, ne u bashkuam edhe më shumë

Ukraina nuk mund të frikësohet dhe ukrainasit u bashkuan edhe më shumë. Ukraina nuk mund të ndalet dhe ukrainasit janë të bindur edhe më shumë se terroristët duhet të neutralizohen.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në adresën e tij video.

Fjalimi i plotë

Shokë ukrainas!

Një ditë tjetër e mbrojtjes sonë. Një ditë e vështirë.

Punimet restauruese janë duke u zhvilluar në të gjithë vendin. Ne do të restaurojmë të gjitha objektet që u dëmtuan nga sulmi i sotëm nga terroristët rusë. Është vetëm çështje kohe. I ngarkova të gjitha strukturat e shtetit tonë që të sigurojnë rimëkëmbjen sa më të shpejtë.

Në disa qytete dhe qarqe, ku ka pasur ndërprerje për shkak të granatimeve, tashmë është rikthyer furnizimi me energji elektrike.

Deri tani: Rajoni i Kharkiv – 50% e furnizimit me energji është rikthyer. Ekuipazheve të energjisë u duhen disa orë për të rivendosur furnizimin me energji elektrike në pjesën më të madhe të rretheve.

Rajoni i Poltava – restauruar pothuajse kudo. Rajoni i Mykolaiv, Zaporizhzhia, rajoni Odesa – i lidhur. Cherkasy – i lidhur. Khmelnytskyi – ka dritë në shumicën e pjesëve të qytetit.

Në disa qytete dhe rrethe, nevojiten ende përpjekje për t’u dhënë njerëzve energji elektrike. Rajoni Chernihiv, rajoni Sumy, rajoni i Kievit dhe Kievit, rajoni i Lviv, rajoni Ternopil, rajoni Dnipropetrovsk – ne jemi duke punuar. Diku duhen orë të tëra, diku duhet pritur edhe pak, por rezultati do të jetë kudo.

Fatkeqësisht, sot në këtë sulm terrorist humbën jetën 12 persona. Më shumë se 80 u plagosën ose u plagosën. Të gjithë ata që kanë aplikuar për ndihmë e marrin atë.

Forcat e Armatosura të Ukrainës, inteligjenca, Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës dhe të gjithë ata që janë të përfshirë në mbrojtjen e shtetit tonë kryejnë gjithashtu detyrat e tyre.

Nga 84 raketat ruse të lëshuara kundër Ukrainës, 43 u rrëzuan. Nga 24 dronë rusë, 13 u rrëzuan. Dhe edhe pas kësaj, çdo dhjetë minuta më vjen një mesazh për rrëzimin e “Shaheds” iranian.

Vetëm në orët e fundit…

16:28 – “Shahed” u shkatërrua, rrethi Litky.

17:26 – Kremenchuk, “Shahed” u shkatërrua.

17:36 – Çerkasy, “Shahed” u shkatërrua.

17:40 – Dovhyntseve, Kryvyi Rih, “Shahed” u shkatërrua.

17:50 – Apostolove, “Shahed” u shkatërrua.

Dhe kështu është gjatë gjithë ditës. Tani që flas vazhdoj të marr mesazhe të tilla. Prandaj, ju lutemi ndiqni rregullat e sigurisë dhe kushtojini vëmendje alarmit të ajrit. Rreziku është ende aty. Por ne po luftojmë.

I jam mirënjohës Forcave tona Ajrore dhe Forcave Tokësore që u përfshinë sot!

Drejtuesit e terroristëve thonë se ata goditën të gjitha objektivat që kishin planifikuar.

Së pari, ata gënjejnë, si zakonisht. Hidhini një sy objektivave të tyre realë, përveç objekteve energjetike. Shikoni vetëm një shembull të kryeqytetit tonë…

Udhëkryqi në Kiev ku qëndroj. Kryqëzimi i rrugës Volodymyrska dhe bulevardit Shevchenko. Ky është objektivi.

Shtatëqind metra larg këtu ndodhet kambanorja e Katedrales së Shën Sofisë. Moska nuk ekzistonte ende kur ishte në këmbë.

Pak më tutje ndodhet Kodra e Volodimirit, një vend që u bë burimi i krishterimit dhe i kulturës për Evropën Lindore. Në veçanti, për territorin që shumë më vonë u quajt Rusi.

Pranë meje janë godinat e Universitetit Shevchenko, i cili së shpejti do të festojë 190 vjetorin. Ato janë dëmtuar tani nga ky sulm rus. Por ne do të rivendosim gjithçka.

Ditën e sotme është dëmtuar edhe Shtëpia e Mësuesit. Në një kohë, Këshilli Qendror i Ukrainës punonte atje dhe për ukrainasit ky vend do të jetë gjithmonë një vend kujtimi për historinë tonë të lavdishme të shtetësisë.

Dhe menjëherë pas meje ka një shesh lojrash në Parkun Shevchenko, i cili gjithashtu u bë një objektiv për një raketë ruse. Por nuk është vetëm në Parkun Shevchenko. Ndodhet në një nga rrugët kryesore muzeale të Kievit. Në veçanti, Muzeu i Artit Khanenko u dëmtua nga ky sulm nga terroristët.

Dhe kështu është në të gjitha qytetet e shtetit tonë – objekte civile, kulturore, arsimore. Kush mund ta luftojë gjithë këtë? Kush mund të gëzohet për goditjet në objekte të tilla dhe toka të tilla?

Ata thonë se duan ta shtyjnë Ukrainën në shekullin XVIII. Por ata e shtynë veten përsëri në një epokë shumë më të vjetër, në epokën e egërsisë, të cilën e bënë krejt me vetëdije.

Dhe Ukraina do të mbetet ende në shekullin XXI.

Kievi pa të huaj të ndryshëm. Dhe u mbijetoi të gjithëve. Kievi do t’i mbijetojë gjithashtu kësaj sulmi terroristësh që nuk kanë histori, pa traditë, pa kulturë. Ato janë të përkohshme. Dhe edhe nëse jetojnë për 70 vjet, ata nuk kanë kohë të mjaftueshme për të kuptuar asgjë.

Ukraina nuk mund të frikësohet. Në vend të kësaj ne u bashkuam edhe më shumë. Ukraina nuk mund të ndalet. Jemi të bindur edhe më shumë se terroristët duhet të neutralizohen.

Ushtria ruse i kreu me qëllim këto goditje gjatë orës së pikut të mëngjesit. Kjo është një taktikë tipike terroriste. Ata donin të nxisnin më shumë frikë dhe të preknin më shumë njerëz. Ata ndikuan. Ata prekën të gjithë botën.

Sot kam folur tashmë me Kancelarin e Gjermanisë, Presidentin e Francës, Emirin e Katarit, Presidentin e Polonisë, Kryeministrin e Holandës, Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Kam pasur një takim me ambasadoren e SHBA. Tani kam biseda të planifikuara me Kryeministrin e Kanadasë dhe Presidentin e Shteteve të Bashkuara. Nesër  me kryeministrin e Italisë.

I jam mirënjohës të gjithëve për mbështetjen e paqartë!

Ne po konsolidojmë botën. Dhe ndjej se bota është me ne. Një takim i jashtëzakonshëm i G7 është planifikuar tashmë për nesër. Ne po punojmë për një rezolutë që Asambleja e Përgjithshme e OKB-së të dënojë Rusinë për të gjitha hapat e saj përshkallëzuese, për terrorin e saj. Terrori merr në mënyrë të pashmangshme një përgjigje globale. Dhe natyra flagrante e terrorit rus vetëm sa i inkurajon të gjithë të jenë më të vendosur.

Në lidhje me energjinë. Do të bëjmë gjithçka për të rikthyer prodhimin dhe furnizimin normal me energji elektrike. Ne kemi nevojë për energji elektrike për të furnizuar të gjitha familjet, pavarësisht nga çdo manifestim i terrorit rus. Ne kemi nevojë për energji për t’u furnizuar në të gjitha shtëpitë tona, në të gjitha rajonet.

Prandaj, ne kemi nevojë për një konsum të arsyeshëm të energjisë elektrike tani. Në sistemin energjetik ka orë piku të ngarkesës – nga ora 17:00 deri në orën 22:00 po ju kërkoj, ju lutemi, në këtë kohë, konsumoni energji elektrike në mënyrë të tillë që të mos mbingarkoni sistemin energjetik. Ju lutemi shtyni larjen, hekurosjen, riparimin dhe përdorimin e pajisjeve të tjera elektrike që konsumojnë shumë energji para orës 17:00 ose pas orës 22:00 Një kërkesë e fortë.

Sa më shumë që ukrainasit të konsumojnë energji elektrike në këtë mënyrë, aq më i qëndrueshëm do të jetë sistemi ynë energjetik.

Ne po bëjmë gjithçka për të marrë sisteme moderne të mbrojtjes ajrore. Dhe unë u jam mirënjohës partnerëve që tashmë po përshpejtojnë dorëzimin.

Ne po bëjmë gjithçka për të forcuar Forcat tona të Armatosura. Dhe tani pushtuesit nuk mund të na kundërshtojnë në fushën e betejës, prandaj i drejtohen këtij terrori. Epo, ne do ta bëjmë fushën e betejës edhe më torturuese për armikun. Dhe ne do të rivendosim gjithçka që u shkatërrua.

Ju lutemi ndihmoni njëri-tjetrin! Ju lutemi kujdesuni për ata që kanë mbetur vetëm në rrethana të tilla! Besoni në veten tuaj, në Ukrainë, në Forcat e Armatosura të Ukrainës dhe në fitoren tonë!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts