Presidentja e KE: Ballkani Perëndimor i takon Bashkimit Evropian

11:03 06/10/2021

Nga samiti në Slloveni, Presidentja e Komisionit Evropian, Usrula von der Leyen, është shprehur se duhet menduar seriozisht për zgjerimin e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor.

NĂ« njĂ« prononcim tĂ« shkurtĂ«r pĂ«r mediat, von der Leyen tha se “Bashkimi Evropian pĂ«rfiton nga procesi i zgjerimit dhe kjo Ă«shtĂ« pjesa mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme”.

“Ne duam tĂ« dĂ«rgojmĂ« njĂ« mesazh tĂ« vetĂ«m dhe tĂ« qartĂ« qĂ« Ballkani PerĂ«ndimor i takon Bashkimit Evropian, ne i duam ata nĂ« BE dhe familjen tonĂ« evropiane. Ne ndajmĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n histori dhe tĂ« njĂ«jtat vlera”, u shpreh Presidentja e KE.

Më tej tha se 6 vendet e Ballkanit Perëndimor kanë bërë shumë reforma dhe se duhet ende punë në sundimin e ligjit dhe lirinë e mediave.

Mesazhe pro integrimit dha dhe komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhyei, i cili u shpreh se BE duhet të mbajë fjalën që ka thënë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *