Presidentja e KE: Ballkani Perëndimor i takon Bashkimit Evropian

11:03 06/10/2021

Nga samiti në Slloveni, Presidentja e Komisionit Evropian, Usrula von der Leyen, është shprehur se duhet menduar seriozisht për zgjerimin e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në një prononcim të shkurtër për mediat, von der Leyen tha se “Bashkimi Evropian përfiton nga procesi i zgjerimit dhe kjo është pjesa më e rëndësishme”.

Ne duam të dërgojmë një mesazh të vetëm dhe të qartë që Ballkani Perëndimor i takon Bashkimit Evropian, ne i duam ata në BE dhe familjen tonë evropiane. Ne ndajmë të njëjtën histori dhe të njëjtat vlera”, u shpreh Presidentja e KE.

Më tej tha se 6 vendet e Ballkanit Perëndimor kanë bërë shumë reforma dhe se duhet ende punë në sundimin e ligjit dhe lirinë e mediave.

Mesazhe pro integrimit dha dhe komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhyei, i cili u shpreh se BE duhet të mbajë fjalën që ka thënë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com