“Presim procedurë të përshpejtuar”/Ukraina mbush pyetësorin për statusin e vendit kandidat të BE-së

Presidenca ukrainase ka njoftuar përfundimin e përpilimit të pyetësorit për të marrë statusin e vendit kandidat për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

“Presim një rekomandim pozitiv nga ana e Komisionit Europian, dhe më pas topi do të kalojë te secili vend. Në qershor do të mbahet një mbledhje e Këshillit Europian, ku presim që Ukraina të marrë statusin e vendit kandidat. Ne pretendojmë një prcedurë të përshpejtuar anëtarësimi. Nuk kemi luksin e 10-15 viteve negociatash. Pjesa më e madhe e shteteve na përkrah”, deklaroi Igor Zhovka, numri 2 i Presidencës ukrainase.

Pyetësori është një nga hapat e shumtë që Ukraina duhet të plotësojë për të arritur anëtarësimin e plotë në BE, por bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit Volodymyr Zelensky shtoi se Kievi pret edhe një procedurë të përshpejtuar anëtarësimi.

Pyetsori i është dorëzuar presidentit ukrainas Volodymir Zelenksy, nga Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen, në një vizitë në Kiev më 8 prill.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *