Pretendimet e Ukrainës: 4300 forca ruse të vrara deri më tani

12:26 27/02/2022

Zv/ministrja e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë publike shifrat që sipas saj forcat e vendit i kanë shkaktuar Rusisë deri më tani.

Hanna Malyar tha në një postim në Facebook se numri për tre ditët e para të konfliktit është paraprak dhe mund të ndryshojë.

Ukraina pretendon se i ka shkaktuar ushtrisë ruse këto dëme: 4300 viktima, 27 avionë të shkatërruar, 26 helikopterë të shkatërruar, 146 tanke të prishura, 706 mjete të shkatërruar, 2 drone, 2 anije, etj.

Ndërkohë media prestigjioze BBC thotë se nuk mund t’i konfirmojë këto shifra deri më tani. Rusia ende nuk ka nxjerrë një shifër./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.