Princesha japoneze heq dorë nga posti mbretëror dhe 1 mln dollarë për t’u martuar me shokun e klasës

Princesha japoneze Mako, ka vendosur të heqë dorë nga një shifër prej 1 milionë dollarësh dhe nga statusi i saj mbretëror, për t’u martuar me një shok klase.
Kështu përfundimisht i hapet rrugë një martese të vonuar me vite nga polemikat mbi të fejuarin e saj.

Mbesa 29-vjeçare e Perandorit Akihito dhe ish-shokut të saj të klasës, Kei Komuro, njoftuan fejesën e tyre në 2017.
Por martesa u shty për shkak të problemeve.

Sipas ligjit japonez, martesa midis një anëtari të perandorisë dhe një të “zakonshmi” do të kërkonte që Princesha Mako të hiqte dorë nga statusi i saj mbretëror.

Ligji perandorak lejon që froni t’i kalohet vetëm trashëgimtarëve meshkuj. Princeshat e tjera të pamartuara të familjes gjithashtu do të humbnin statusin e tyre mbretëror nëse do të martoheshin me njerëz të zakonshëm – një mundësi që mund ta linte familjen perandorake pa anëtarë të mjaftueshëm për të kryer detyrat e saj publike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *