Pritet të hapen 9 korridore humanitare në Ukrainë

09:20 14/04/2022

Nëntë korridore humanitare janë rënë dakord për t’u hapur ditën e sotme si një përpjekje për të ndihmuar civilët e bllokuar në qytetet e rrethuara në të gjithë Ukrainën për të shpëtuar, sipas zëvendëskryeministres së vendit.

Nëpërmjet një postimi në Telegram, Iryna Vereshchuk tha se korridoret humanitare janë organizuar nga qytete duke përfshirë Berdyansk, Tokmak, Enerhodar dhe Mariupol, i cili ka qenë i rrethuar nga trupat ruse për javë të tëra.

Vereshchuk  shtoi se rrugët e evakuimit për civilët do të funksiononin në rajonin e Luhanskut nëse forcat pushtuese ruse do të ndalonin bombardimet e tyre./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *