Procedurat e dënimit me vdekje, SHBA vendos moratorium mbi ekzekutimet federale

Departamenti amerikan i Drejtësisë lëshoi një moratorium mbi ekzekutimet federale, pasi rishikoi politikat dhe procedurat e dënimit me vdekje.

Prokurori i pĂ«rgjithshĂ«m, Merrick Garland, tha se “Departamenti i DrejtĂ«sisĂ« duhet tĂ« sigurojĂ« qĂ« secili nĂ« sistemin federal tĂ« drejtĂ«sisĂ« penale, jo vetĂ«m qĂ« i ka tĂ« drejtat e garantuara me KushtetutĂ« dhe ligjet amerikane, por gjithashtu trajtohet nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« drejtĂ« dhe njerĂ«zore”.

“Ky detyrim ka fuqi tĂ« veçantĂ« nĂ« rastet e dĂ«nimit kapital”, tha Garland. NĂ« muajt e fundit tĂ« administratĂ«s sĂ« ish-presidentit amerikan, Donald Trump, Byroja e Burgjeve nĂ« SHBA ka kryer 13 ekzekutime. Vargu i ekzekutimeve – mĂ« i gjati nĂ«n njĂ« president nĂ« 120 vjet – Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« pasi ish-prokurori i pĂ«rgjithshĂ«m, William Barr, ka rinisur pĂ«rdorimin federal tĂ« dĂ«nimit me vdekje, pas njĂ« ndĂ«rprerjeje 17-vjeçare. “JanĂ« ngritur shqetĂ«sime serioze nĂ« lidhje me pĂ«rdorimin e vazhdueshĂ«m tĂ« dĂ«nimit me vdekje nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin”, tha Garland nĂ« deklaratĂ«n ku njoftoi pĂ«r moratoriumin.
KĂ«to pĂ«rfshijnĂ« “mĂ«nyrĂ«n arbitrare tĂ« zbatimit tĂ« tij, ndikimin e ndryshĂ«m te njerĂ«zit me ngjyrĂ« dhe raste tĂ« tjera tĂ« rĂ«nda”, tha Garland. Ekzekutimet federale janĂ« ndĂ«rprerĂ« pĂ«r shkak tĂ« shqetĂ«simeve nĂ« lidhje me njĂ« koktej me tri ilaçe, qĂ« Ă«shtĂ« pĂ«rdorur pĂ«r njĂ« numĂ«r ekzekutimesh.

Një nga ilaçet ka qenë gjithashtu vështirë të sigurohet, pasi ndërmarrjet farmaceutike kanë ndaluar shitjen e tij te Qeveria. Por, Barr ka lejuar një procedurë të re me injeksione vdekjeprurëse, që kanë zëvendësuar kombinimin me tre ilaçe me një ilaç: pentobarbital. Avokatët mbrojtës dhe kritikët e dënimit kapital kanë ngritur shqetësime në lidhje me përdorimin e pentobarbitalit, duke thënë se ai gjithashtu shkakton dhimbje dhe vuajtje. Moratoriumi vlen vetëm për ekzekutimet federale dhe një administratë e ardhshme mund ta anulojë vendimin. Prokurorët federalë ende mund të kërkojnë dënimin me vdekje.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.