Prodhimi i tepërt të verës dhe rënies së konsumit, miliona hardhi shkatërrohen në këtë shtet

prodhimi i tepert te veres dhe renies se konsumit miliona hardhi shkaterrohen ne kete shtet
prodhimi i tepert te veres dhe renies se konsumit miliona hardhi shkaterrohen ne kete shtet

Miliona hardhi po shkatërrohen në Australi dhe dhjetëra miliona të tjera duhet të priten për të frenuar mbiprodhimin që ka ulur çmimet e rrushit dhe kërcënon jetesën e kultivuesve dhe prodhuesve të verës. Rënia e konsumit të verës në mbarë botën ka goditur veçanërisht Australinë pasi kërkesa tkurret më shpejt për të kuqtë më të lirë që janë produkti i saj më i madh, dhe në Kinë, tregu ku është mbështetur për rritje deri vitet e fundit. Eksportuesi i pestë më i madh në botë i verës kishte më shumë se dy miliardë litra, ose rreth dy vjet prodhim, në magazinim në mesin e vitit 2023, tregojnë shifrat më të fundit, dhe disa po prishen pasi pronarët nxitojnë ta heqin atë me çdo çmim.

“Ka vetëm kaq shumë kohë që mund të vazhdojmë të kultivojmë një kulturë dhe të humbasim para për të,” tha kultivuesi i gjeneratës së katërt James Cremasco, teksa shikonte ekskavatorët që shkulin rreshtat me hardhi të mbjella nga gjyshi i tij pranë qytetit juglindor të Griffith. Rreth dy të tretat e rrushit të verës në Australi janë rritur në zona të ujitura në brendësi si Griffith, peizazhi i tij i formuar nga teknikat e rritjes së hardhisë të sjella nga emigrantët italianë të ardhur rreth viteve 1950.

Ndërsa prodhuesit kryesorë të verës si Treasury Wines TWE.AX dhe CG.O Accolade Wines e Carlyle Group ripërqendrohen në shishet më të shtrenjta që po shiten më mirë, zonat përreth Griffith po përballen me vështirësi. “Ndjehet sikur një epokë po mbaron,” tha Andrew Calabria, pronar i gjeneratës së tretë të vreshtave dhe prodhues vere në Calabria Wines. “Është e vështirë për kultivuesit të shikojnë nga dritarja e pasme dhe të shohin një grumbull dheu në vend të hardhive që kanë qenë atje për aq kohë sa e kanë ditur.” Aty pranë, mbetjet e 1.1 milionë hardhive që dikur përbënin një nga vreshtat më të mëdha të Australisë u grumbulluan në grumbuj druri të gërvishtur dhe të përdredhur aq sa mund të shihte syri.

Vera e kuqe ka pësuar më shumë. Në rajone si Griffith, çmimet e rrushit patën një çmim mesatar prej 304 dollarë australianë (200 dollarë) për ton vitin e kaluar, më i ulëti në dekada dhe më i ulët nga 659 dollarë australianë në 2020, tregojnë të dhënat nga organi i industrisë Wine Australia. Qeveria, e cila parashikon çmime më të ulëta përsëri këtë vit, tha se i njeh sfidat e rëndësishme me të cilat përballen kultivuesit dhe është e përkushtuar të mbështesë sektorin, megjithëse shumë kultivues thonë se mund të bëjë më shumë.

Për të balancuar tregun dhe për të rritur çmimet, deri në një të katërtën e hardhive në zona të tilla si Griffith duhet të shkulen, tha Jeremy Cass, kreu i Riverina Winegrepe Growers, një grup fermerësh atje. Kjo do të shkatërronte më shumë se 20 milionë hardhi në 12,000 hektarë, tregojnë llogaritjet e Reuters bazuar në të dhënat e Wine Australia, ose rreth 8% të sipërfaqes totale të Australisë nën hardhi. Kultivuesit dhe prodhuesit e verës në rajone të tjera kanë tërhequr gjithashtu hardhinë. “Nëse gjysma e vreshtave në Australi do të hiqeshin, kjo mund të mos e zgjidhte sërish furnizimin e tepërt,” tha një prodhues i verës në Australinë Perëndimore. Megjithatë, shumë kultivues që nuk dëshirojnë të nxjerrin hardhinë po humbasin para duke shpresuar që tregu të kthehet. “Kjo është duke përtypur pasuri”, tha analisti i verërave KPMG, Tim Mableson, i cili vlerëson se 20,000 hektarë hardhi duhet të hiqen në mbarë vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts