Prodhonin sasi të mëdha kanabisi brenda shtëpive me rrjet të brendshëm komunikimi, arrestohen shqiptarët në Spanjë. Si u zbuluan parcelat

Një organizatë kriminale e dedikuar në trafikun e drogës është çmontuar nga policia spanjolle në Ogíjares. Gjatë kontrollit të dy shtëpive në këtë zonë, të lidhura përmes bodrumit, u çmontua një plantacion i madh i marijuanës, i fshehur në një garazh, i cili kishte 640 bimë në gjendje të avancuar të lulëzimit, përveç 10,200 eurove cash, 670 gram sytha marihuane, etj.

Anëtarët e dyshuar të kësaj organizate janë dy burra të moshës 24 dhe 33 vjeç, me kombësi shqiptare dhe pa dosje policore të mëparshme, së bashku me dy shtetas spanjollë, përkatësisht 49 dhe 61 vjeç. Më i riu i të arrestuarve shqiptarë tashmë është burgosur me vendim të autoritetit gjyqësor.

Agjentë të specializuar në luftën kundër trafikut të drogës në Granada kanë zhvilluar një operacion kundër organizatave kriminale të dedikuara për kultivimin dhe trafikimin e marijuanës në nivel ndërkombëtar.

Hetimi filloi muaj më parë dhe, sipas informacioneve të marra, marihuana mund të rritej në një shkallë të gjerë brenda një shtëpie të vendosur në qytetin e Ogíjares. Pas kryerjes së hetimeve përkatëse dhe marrjes së provave të mjaftueshme në lidhje me ekzistencën e kultivimit të paligjshëm, agjentët kryen operacionin për zbërthimin e tij dhe arrestimin e personave që dyshohet se janë përgjegjës.

Pas marrjes së urdhrit të gjykatës për të kryer kontrollin, agjentët kanë shkuar në vendin ku ndodhej shtëpia e lidhur me organizatën kriminale dhe kanë mundur të verifikojnë se në bodrumin e shtëpisë kishte një tunel që komunikonte me një shtëpi ngjitur, e cila gjithashtu ishte marrë me qira nga të arrestuarit.

Brenda garazhit të njërës prej shtëpive, gjithsej 640 bimë marihuanë në gjendje të avancuar lulëzimi ndodheshin në një mjedis të përshtatur për të lehtësuar rritjen e shpejtë vegjetative. Në garazhin e shtëpisë së dytë u gjet një tjetër plantacion me marihuanë tashmë të korrur. Të dyja shtëpitë kishin një lidhje të paligjshme me rrjetin e furnizimit me energji elektrike.

Brenda, ata arrestuan dy nga autorët e dyshuar të plantacionit në fjalë. Bëhet fjalë për dy meshkuj me kombësi shqiptare, 24 dhe 33 vjeç. Më pas, agjentët arrestuan dy burra të tjerë me kombësi spanjolle, të cilët ishin përgjegjës për mbështetjen e veprimtarisë kriminale të dy shqiptarëve.

Fdfd
Fdfd
Fsddsf
Fsddsf

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts