Prodhuesit e armëve në Amerikë fitojnë 1 miliardë dollarë duke u shitur armë të rinjve, debate mes republikanëve dhe demokratëve në Kongres

Armët e tregtuara si një mënyrë për të rinjtë për të “vërtetuar burrërinë e tyre” kanë bërë 1 miliard dollarë për prodhuesit kryesorë të armëve gjatë dekadës së fundit, sipas një komiteti të kongresit, raporton The Times.

Demokratët në komitet duan të heqin mbrojtjet nga prodhuesit e armëve, në mënyrë që të mund të paditen më lehtë kur produktet e tyre tregtohen ose përdoren në mënyrë të pamatur; Republikanët duan të mbrojnë industrinë nga rregulloret e mëtejshme.
Komiteti kërkoi detaje të shitjes dhe strategjive të marketingut nga pesë prodhuesit më të mëdhenj të vendit, së bashku me të dhënat se si ata ndjekin përdorimin e produkteve të tyre.

“Praktikat e biznesit të këtyre prodhuesve të armëve janë thellësisht shqetësuese, shfrytëzuese dhe të pamatura,” tha Carolyn Maloney, një demokrate nga Neë York i cili kryeson komitetin. “Ata përdorin taktika agresive të marketingut për të synuar të rinjtë, veçanërisht burrat, dhe disa madje evokojnë simbole të epërsisë së bardhë. Ne zbuluam se asnjë prej këtyre kompanive nuk shqetësohet të mbajë të dhëna për vdekjet dhe shkatërrimet e shkaktuara nga produktet e tyre. ”

Hetimi për industrinë e prodhimit të armëve u hap në maj pas masakrës së shkollës në Uvalde, Teksas, që i mori jetën 19 nxënësve dhe dy mësuesve, dhe një tjetër sulm masiv nga një supremacist i pretenduar i bardhë në një supermarket në Buffalo, New York, që la dhjetë njerëz me ngjyrë të vdekur.

Kongresi i kontrolluar nga Demokrati pritet të votojë nesër në një ndalim të armëve të sulmit për herë të parë që nga viti 1994, megjithëse nuk ka shanse të kalojë Senatin e ndarë në mënyrë të barabartë për t’u bërë ligj.

James Comer, nga Kentucky, i cili udhëheq republikanët në komitet, akuzoi demokratët se ishin “të shpejtë për të vënë gishtin në industrinë amerikane”. Ai shtoi: “Republikanët duan të synojnë kriminelët; Demokratët duan të synojnë pronarët e ligjshëm dhe të heqin armët e tyre. Prodhuesit e armëve nuk shkaktojnë krim të dhunshëm; Kriminelët shkaktojnë krim të dhunshëm. ”
Disa drejtues u paraqitën para komitetit dje, por Maloney kritikoi Mark Smith, Shefi i “Smith & Ëesson”, prodhuesi i dytë më i madh i pushkës i Amerikës, pasi nuk mori pjesë.

Marty Daniel, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Daniel Defense, prodhuesi i pushkës së stilit AR-15 i përdorur nga 18-vjeçari në Uvalde, i tha komitetit se ai kishte frikë se donte të “shfajësonte, fajësonte dhe përpiqej të ndalonte më shumë sesa 24 milion pushkë sportive tashmë në qarkullim që posedohen me ligj dhe përdoren zakonisht nga miliona amerikanë për të mbrojtur shtëpitë dhe të dashurit e tyre, për të bërë në mënyrë të sigurt sport me familjen dhe miqtë, dhe për të vendosur ushqim në tryezë si gjahtarë të licencuar ”.

Maloney e pyeti Danielin: “A do ta pranoni përgjegjësinë personale për rolin e kompanisë suaj në këtë tragjedi dhe t’i kërkoni falje familjeve të Uvalde?”

Daniel u përgjigj: “Këto akte janë kryer nga vrasësit. Vrasësit janë përgjegjës. ”

Ai tha se vrasjet në Uvalde dhe Buffalo ishin “e keqe e pastër”, por ajo qeveri duhet të adresojë “erozionin e përgjegjësisë personale” në Amerikë.

Ai shtoi: “Unë besoj se përgjigjja e kombit tonë duhet të përqëndrohet jo në llojin e armës, por në llojin e personave që ka të ngjarë të kryejnë të shtëna masive.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com