Prokurorët apelojnë kundër lirimit të 28 të akuzuarve të ‘Panama Papers’

prokuroret apelojne kunder lirimit te 28 te akuzuarve te panama papers
prokuroret apelojne kunder lirimit te 28 te akuzuarve te panama papers

Prokurorët panamezë njoftuan të premten se kanë apeluar lirimin një javë më parë, të 28 të pandehurve që akuzohen për pastrim parash në çështjet e profilit të lartë Panama Papers dhe Lava Jato.

Më 28 qershor, një gjykatë panameze “liroi 28 individë të akuzuar për shkelje të rendit ekonomik nëpërmjet pastrimit të parave”, një rast i lidhur me firmën ligjore panameze Mossack Fonseca në qendër të dy skandaleve, duke përfshirë themeluesin e saj, Ramon Fonseca (i cili u nda nga jeta më 9 maj në moshën 71 vjeçare ) dhe Jürgen Mossack.

Gjatë gjyqit, prokurori që drejton njësinë e krimit të organizuar, Isis Soto, kërkoi dënimin më të rëndë – 12 vjet burg – për avokatët Mossack dhe Fonseca. Kompania e tyre dyshohet se është përdorur në kontekstin e skandalit të Panama Papers nga figura në mbarë botën, duke përfshirë krerë shtetesh dhe qeverish, sportistë dhe artistë të famshëm, për evazion fiskal dhe pastrim parash.

Rasti i profilit të lartë doli në dritë në vitin 2016, pas publikimit të një hetimi të kryer nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (ICIJ). Ai u bazua në studimin e plotë të 11.5 milionë dokumenteve të zbuluara të Mossack Fonseca.

Në vendimin e saj të 28 qershorit, gjyqtarja Baloisa Marquines liroi gjithashtu të gjithë të pandehurit në çështjen përkatëse Lava Jato (“Express Car Wash”), që përfshinte Mossack Fonseca, kompani braziliane, veçanërisht gjigantin e ndërtimit Odebrecht (i riemërtuar Novonor), si dhe politikanë dhe publik zyrtarë të vendeve të ndryshme të Amerikës Latine.

Duke qenë se veprat e akuzuara ndaj të pandehurve ishin të njëjta në të dyja rastet, Markines i trajtoi ato njëkohësisht. Jürgen Mossack, 76 vjeç, tha të mërkurën se ndjehej sikur ishte zgjuar nga një “makth” pas shkarkimit.

Skandali çoi në mbylljen e zyrës së tij ligjore, ndërsa imazhi ndërkombëtar i Panamasë pësoi një goditje të rëndë dhe zyrtarë të lartë u detyruan të jepnin dorëheqjen, disa u nxorën në gjyq dhe u dënuan.

Presidenti i ri i Panamasë, Jose Raul Molino, vendosi të hënën se rasti i Panama Papers ishte një komplot ndërkombëtar për të sulmuar sistemin financiar të vendit të tij. Avokatët e përfshirë në këtë rast kanë përdorur të njëjtën frazeologji, duke mos paraqitur asnjëherë asnjë provë apo detaje të gjoja konspiracionit ndërkombëtar kundër tyre.

ICIJ këmbëngul në korrektësinë e informacionit që nxori në dritë.

“Duke ekspozuar të vërtetat e fshehura, siç bëmë në rastin “Panama Papers”, ne i japim publikut informacionin që i nevojitet për të kërkuar përgjegjësi dhe për të bërë presion për reforma,” tha drejtori ekzekutiv i konsorciumit, Gerard Ryle, pas lirimit të të pandehurve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts